پایگاه اطلاع رسانی پرستاری
تبليغات سايت

پرستاران اراكي به خبرنگار فارس گفتند:

تجليل از پرستاران، نبايد به «روز پرستار» محدود شود

خبرگزاري فارس: در لابه‌لاي 365 صفحه تقويم سالانه ايران، روز بزرگي در يكي از صفحات هر سال، مصادف با ميلاد باسعادت بزرگ بانوي تاريخ اسلام، حضرت زينب كبري (س) به نام روز پرستار به ثبت رسيده است؛ روزي كه شايد بتوان از آن به عنوان بهانه‌اي براي تقدير از يك سال سخت كاري از قشري زحمت‌كش، بي‌توقع و مظلوم به نام «پرستار» بهره جست.

به گزارش خبرگزاري فارس از اراك، 12 خرداد، بهانه خوبي بود تا بار ديگر در جمع پرستاران حاضر شويم و از تلخ و شيرين كارشان، از مشكلات فراروي آنها و البته انتظاراتشان از مسئولين بشنويم.
به اين منظور با حضور در يكي از مراكز درماني شهر اراك به ميان پرستاران رفتيم و در گفت و گو با آنها همنواي نغمه غمگين جسم‌هاي خسته و دل‌هاي مهربانشان شديم!
گفت و گوي 5 ـ 4 ساعته ما با پرستاران بخش‌هاي مختلف، گاهي اوقات از مسير خارج مي‌شد و به سمتي مي‌رفت كه به يك درددل كهنه و قديمي تبديل شود.
گاهي اوقات خود پرستاران با عذرخواهي عنوان مي‌كردند كه درد دلشان زياد و مشكلاتشان فراوان است كه وقتي سالي يك بار گوشي براي شنيدن و تريبوني براي گفتن پيدا مي‌كنند، زمان را به دست فراموشي مي‌سپارند! مشكلاتي كه همچون يك زخم كهنه شده هر سال در روز پرستار سر باز مي‌كند، اما گامي براي رفع آنها برداشته نمي‌شود.
ضياء الدين اخوان، پرستار جواني كه 9 سال است با داشتن مدرك كارشناسي، پرستاري در بيمارستان وليعصر اراك مشغول به فعاليت است، عقيده دارد كه شغل پرستاري هم يكي از شغل‌هاي انبياست و در تعريف اين شغل مي‌گويد: پرستاري، شغل شريفي است كه در آن، پرستار خود را وقف زندگي مردم مي‌كند.
وي با اشاره به مشكلات فراروي شغل پرستاري در گفت و گو با خبرنگار فارس در اراك معتقد است: وظايف اصلي پرستاران در بوروكراسي‌ و كارهاي دست و پاگير اداري گم شده است.
اخوان، وجود كمبودهاي فراوان در حوزه بهداشت و درمان را از ديگر مشكلات فراروي پرستاران عنوان مي‌كند و اظهار مي‌دارد: چوب همه مشكلات و كاستي‌هاي اين حوزه اعم از نامناسب بودن فضاي فيزيكي بيمارستان‌ها، كمبود نيرو، به موقع حاضر نشدن پزشك بر بالين بيمار و ... هميشه بر سر پرستاران زده مي‌شود.
وي خطاب به تمام مسئولين و مردم گفت: پرستار هم يكي از اعضاي جامعه است و بايد به حقوق آنها احترام گذاشته شود.
مهين جلالوندي، ديگر پرستار شهر اراك است كه با وجود خستگي فراواني كه در چشمانش موج مي‌زند، مي‌گويد: هميشه سعي مي‌كنم با روي خوش بر بالين بيماران حاضر و به آنها رسيدگي كنم.
وي با بيان اينكه شغل پرستاري، بعد از كار در معدن به عنوان دومين شغل سخت و زيان‌آور است، مي‌گويد: اگر كار در معدن، تنها خستگي جسمي براي كارگران در پي دارد، كار پرستاري علاوه بر خستگي جسمي، روح و روان افراد را نيز تحت تأثير قرار مي‌دهد.
جلالوندي با اظهار تأسف از جايگاه شغل پرستاري در ديدگاه مردم گفت: متأسفانه شغل پرستاري به هيچ وجه در جامعه معرفي نشده و اين اشكال تنها به صدا و سيما به عنوان رسانه ملي برمي‌گردد. رسانه‌اي كه نه تنها در اين راستا حركت نكرده، بلكه با نشان دادن پرستاران در جلوي درب I CU و CCU و حتي بخش‌هاي بيمارستان كه همواره از ورود همراهان بيماران جلوگيري مي‌كند، موجب تخريب چهره اين قشر نيز شده است!
يكي ديگر از پرستاران نيز با انتقاد از كمبود نيروي پرستاري در مراكز درماني مي‌گويد: كمبود پرسنل پرستار در مراكز درماني باعث افزايش ساعات كار پرستاران و اضافه‌كارهاي اجباري به جاي مرخصي‌هاي اجباري براي اين قشر شده است.
وي افزود: در يك بخش بيمارستان كه 12 نفر پرستار دارد، چگونه مي‌توان به 45 بيمار بستري خدمات مطلوب ارائه كرد.
پرستار ديگري گفت: حقوق و مزاياي پرستاران، متناسب با ساعت كاري و فعاليت آنها نيست و اين مسئله در عملكرد پرستاران كه از حداقل وقت استراحت هم برخوردار نيستند، تأثير دارد.
مختار ولي‌اللهي، يكي ديگر از پرستاران شهر اراك معتقد است: پرستار مهم‌ترين عنصر در درمان يك بيمار است.
وي با اشاره به سختي‌هاي پيش روي شغل پرستاري از محروميت اين قشر از امكانات رفاهي و تفريحي مي‌گويد و اظهار مي‌دارد كه سختي و بالابودن ساعات كار در كنار كم بودن درآمد اين قشر از يك طرف و مشكلات زندگي اعم از خانه استيجاري، هزينه‌هاي بالاي زندگي و عدم رسيدگي كافي به خانواده از طرف ديگر، فشار مضاعفي را بر پرستاران وارد مي‌سازد. مسئله‌اي كه نيازمند توجه مسئولين است و مي‌طلبد در راستاي رفع اين مشكلات اقدام شود.
مدير خدمات پرستاري بيمارستان وليعصر اراك نيز در گفت و گو با فارس اظهار مي‌دارد: پرستاران، هنرمندان بزرگي‌اند كه كار آنها با احساسات و عواطف بيماران عجين شده است.
اسفنديار تهوري با اظهار تأسف از جايگاه شغل پرستاري در كشور ايران مي‌گويد: معرفي شغل پرستاري و تبيين جايگاه اين شغل از وظايف اصلي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي است.
وي معتقد است: صرفه‌جويي در وزارت بهداشت و عدم به كارگيري نيروي پرستار در مراكز درماني خيانت به سلامت جامعه بوده و نبايد مشتريان داخلي و خارجي بيمارستان به علت برخي كمبودها متضرر شوند.
تهوري با اشاره به خطرات پيش‌روي قشر پرستار در برخورد با بيماري‌ها مي‌گويد: متأسفانه در وزارت بهداشت براي حفاظت پرسنل پرستار آن طور كه بايد و شايد هزينه نشده و اين مسئله باعث شده تا پرستاران همواره با خطرات فراواني روبه‌رو شوند.
مدير خدمات پرستاري بيمارستان وليعصر اراك مي‌افزايد: وجود مشكلات فراروي پرستاران و عدم چاره‌انديشي در خصوص رفع آنها روز به روز پيكره قشر پرستار را مجروح‌تر و شكسته‌تر مي‌كند.
وي، يكي از عوامل ماندگاري پرستاران با وجود همه مشكلات پيش‌رو در اين شغل را سرلوحه قراردادن كلمه ايثار از سوي اين قشر در كارشان عنوان مي‌كند و مي‌گويد: هر روز، روز پرستار است و نبايد تجليل از پرستاران تنها به روز پرستار محدود شود.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
Qosmio G35-AV650 از جمله نوت بوک هاي جديد توشيباست که مجهز به درايو HD-DVD مي باشد.
دقت نمايشگر 17 اينچي اين نوت بوک 1920 در 1200 پيکسل است.

 اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
رئيس شورای عالی سازمان نظام پرستاری:
با استاندارد جهانی در بحث پرستاری فاصله زيادی داريم
مسئله سلامت قابل واگذاری به بخش خصوصی نيست

 

خبرگزاری دانشجویان ایران - زنجان

رئيس شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت:سلامت مسئله ی قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست، سازمان نیز در برابر این موضوع به هیچ وجه عقب نشینی نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران- منطقه ی زنجان- به مناسبت فرا رسیدن روز میلاد حضرت زینب« س»، روز پرستار و بهورز، آيين ویژه ای در سالن آمفی تئاتر دانشکده ی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی زنجان، با حضور جمعی از مسئولین، پرستاران و بهورزان برگزار شد.

در این آيين، دکتر شمس الدین شمس، رئیس شورای عالی نظام پرستاری کشور، طی سخنانی با تأکید بر اینکه نظام پرستاری پس از گذشت چهار سال از آغاز فعالیتش توانسته است، برای این قشر ایجاد هویت و ساختار نماید، تصریح کرد: سازمان نظام پرستاری، مجموعه یی نوپاست، ولی با اینحال تا به امروز توانسته است بخش ناچیزی از مشکلات این قشر را تحت پیگیری قرار داده و تا حدودی حل و فصل نماید که برخی از موارد نیز تأثیرگذاری بالائی داشته ایم.

وی افزود: بخش پرستاری کشور با مشکلات عدیده یی از جمله کمبود نیروی انسانی مواجه است که همین مسئله فشار مضاعفی را به این قشر وارد می نماید که قطعاً بر روی کاهش کیفیت خدمات تأثیر مستقیم دارد.

دکتر شمس، استاندارد جهانی در بحث پرستاری را ۸/۱نیرو برای هر تخت عنوان کرد و یادآور شد: متأسفانه آماری که در کشور داریم، بسیار تأسف بار است به طوریکه در بسیاری از بیمارستان ها این رقم حتی به یک هم نمی رسد.

وی همچنین به موضوع خصوصی سازی بخش پرستاری اشاره کرد و اظهار داشت: سازمان نظام پرستاری با بحث خصوصی نمودن این بخش کاملاً مخالف بوده و معتقد است، سلامت مسئله ی قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست، سازمان نیز در برابر این موضوع به هیچ وجه عقب نشینی نخواهد کرد.

رئیس شورای عالی نظام پرستاری کشور، یادآور شد: در دولت قبلی وزیر بهداشت و درمان به صراحت بر موضوع خصوصی نکردن بخش پرستاری تأکید می کرد و در دولت فعلی نیز طبق مصوبه ی هیئت دولت مبنی بر عدم خصوصی سازی بخش پرستاری از مهرماه شاهد اجرای طرح در سراسر کشور خواهیم بود.

دکتر شمس، در ادامه با اشاره به اینکه حقوق پرستاران نسبت به خدمات ارائه شده توسط آنها بسیار ناچیز می باشد، گفت: پرستاران کمترین میزان حقوق را در قبال خدماتی که ارائه می دهند، دریافت می کنند و اگر چه در سال گذشته شاهد افزایش ۳۰ درصدی حقوق این قشر بودیم، ولی با توجه به مشکلات فعلی، این مقدار حقوق به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای پرستاران نبوده است و انتظار داریم، هر تصمیمی که برای بخش های دیگر گرفته می شود، در خصوص قشر پرستار نیز اعمال شود.

این مقام مسئول، بحث تعرفه گذاری را از دیگر مشکلات پیش روی پرستاران دانست و اضافه کرد: کلیه ی گروه های شاغل در بیمارستان ها تعرفه گذاری شده اند، به جز پرستاران که با پیگیری های مرتب توانستیم موافقت این مسئله را نیز از مجلس شورای اسلامی داشته باشیم تا در صورت تصویب نهائی در مجلس، پرستاران نیز بتوانند به حقوق حقّه ی خودشان دست یابند.

دکتر شمس خواستار کاهش ساعات کاری پرستاران همچون سایر مشاغل شد و متذکر گرديد: به اعتقاد ما تفاوت باید وجود داشته باشد، ولی تبعیض را نمی پسندیم که قطعاً همه ی ما از وجود تبعیض های مختلف در عذاب هستیم.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
به همت اتحاديه كاركنان بيمارستانها و مراكز درماني
گردهمايي پرستاران تهراني به مناسبت روز پرستار برگزار شد

گردهمايي پرستاران بخش خصوصي به همت اتحاديه كاركنان بيمارستان‌‏ها و مراكز درماني در سالن وزارت كشور برگزار شد .
به گزارش خبرنگار گروه كارگري ايلنا ، در اين همايش ، "مسعود نيازي" ، رييس اتحاديه كاركنان بيمارستان‌‏ها و مراكز درماني ، مشكلات قشر پرستار را در كليه زمينه‌‏ها به ويژه بخش درمان خصوصي تشريح كرد و خواستار حمايت جدي مسوولان شد .
در ادامه "عليرضا محجوب" ، دبيركل خانه كارگر از زحمات پرستاران قدرداني كرده و اقدامات جاري مجلس براي استيفاي حقوق آنان را تشريح كرد .
در اين مراسم كه طي آن برنامه‌‏هاي شادي براي پرستاران تدارك ديده شده بود ، قرعه‌‏كشي صندوق مركز اعتباري اتحاديه كاركنان بيمارستان‌‏ها و مراكز درماني برگزار شد و طي آن جوايزي از قبيل يك دستگاه خودرو پرايد ، پنج تلويزيون رنگي ، پنج وام 500 هزار توماني ، 100 قطعه پلاك طلا و بسياري جوايز ديگر به دارندگان حساب‌‏هاي قرض‌‏الحسنه مركز اعتباري اين اتحاديه واگذار شد .
در اين مراسم طوماري تهيه شد كه در آن مشكلات پرستاران منعكس و حاضران اين طومار را امضا كردند .
قرار است اين طومار به مراكز مرتبط همچون مجلس شوراي اسلامي و نهاد رياست جمهوري ارسال شود .


اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
درمراسم گراميداشت روز پرستار سازمان تامين اجتماعي
مشكلات شغلي ، پرستاران را گرفتار درگيريهاي خانوادگي كرده است
پرستاراني با مدرك كارشناسي ارشد ، در بخش خدماتي و مددكاري شاغلند

مدير پرستاري بيمارستان لبافي‌‏نژاد تامين‌‏اجتماعي ، در مراسم گراميداشت سازمان تامين‌‏اجتماعي كه به مناسبت روز پرستار در تالار نگين برگزار مي‌‏شد ، گفت ‌‏: با وجودي كه ميزان رضايتمندي بيماران از پرستاران بالاست ، اما در حال حاضر پرستاران به دليل مشكلات شغلي خود گرفتار درگيريهاي خانوادگي شده‌‏اند .
به گزارش خبرنگار گروه كارگري ايلنا , وي كه به نمايندگي از پرستاران صحبت مي كرد ، گفت ‌‏: پرستاران تامين‌‏اجتماعي را وادار به اضافه‌‏كاري اجباري مي‌‏كنند كه اين مساله باعث مي‌‏شود تا پرستاران شرمنده خانواده هايشان باشند و نتوانند به خانواده خود رسيدگي كنند.
او ، با تاكيد بر اين كه آموزشهاي مربوط به پرستاري در سطح عالي است ، گفت ‌‏: بايد ديد كه اين آموزشها اثر بخشي دارد يا ندارد .
اين پرستار ، افزود : پرستاري كه 24 ساعت كشيك مي‌‏دهد ، چطور مي‌‏تواند در كلاسهاي آموزشي حاضر و بازدهي مناسبي داشته باشد .
وي ، اختلالات گوارشي , عصبي و كمردرد را از جمله بيماريهاي پرستاران دانست و گفت : امسال بايد مسوولان ارشد سازمان نگاه ويژه‌‏اي به پرستاران داشته باشند .
مدير پرستاري بيمارستان لبافي‌‏نژاد ، خطاب به مديران سازمان ، گفت : زحمات شما جوابگوي پرستاران نيست .
او اظهار داشت ‌‏: در حال حاضر پرستاراني را سراغ دارم كه داراي مدرك كارشناسي و كارشناسي ارشد هستند ، اما در بخش خدماتي و مددكاري شاغلند .
پرستار ديگري كه به نمايندگي از پرستاران صحبت ‏كرد ، گفت ‌‏: اگر قرار است تعديل نيرويي صورت گيرد ، بايد در بخش اداري باشد نه اين كه كادر درماني واحدها تعديل شوند .
وي خواستار جايگزيني كادر پرستاري به جاي افراد بازنشسته شد و گفت‌ ‏: پرستاران را در يابيد ، زيرا شرايط كاري آنان بسيار سخت است .


اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید