پایگاه اطلاع رسانی پرستاری
تبليغات سايتاشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
در كنگره پرستاري و مامايي عنوان شد:
اخلاق حرفه‌اي پرستاري محور اول جذب بيمار در بيمارستانهاست
80 درصد كار درمان و مراقبت در مراكز درماني بر عهده پرستاران است

سرويس: بهداشت و درمان - عمومي
1385/08/29
11-20-2006
12:53:53
8508-16618: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

معاون مدير عامل سازمان تامين اجتماعي در هشتمين كنگره سراسري پرستاري و مامايي با بيان اينكه پرستاران يك سوم از نيروي شاغل در اين سازمان را تشكيل مي‌دهند، اظهار كرد: 80 درصد از كار درمان در بيمارستان‌ها بر عهده تيم پرستاري است و از اين رو علاوه بر بهره گيري از علم نوين روز،‌ اخلاق حرفه‌اي پرستاري محور اول جذب بيمار به بيمارستان ها محسوب مي‌شود.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در ابتداي اين مراسم كه با هدف اطلاع رساني در خصوص تازه‌هاي پرستاري و مامايي از سوي سازمان تامين اجتماعي كشور برگزار گرديد، دكتر شيروان دارايي رييس كنگره و مدير كل درمان مستقيم اين سازمان با بيان اينكه لزوم فراگيري علوم مختلف روز دنياي مدرن امروزي اجتناب ناپذير است، نقش پرستاري و مامايي را در عرصه درمان و مراقبت‌هاي درماني بسيار مهم ارزيابي كرد و گفت:‌ بديهي است كه بدون كسب دانش نوين روز و يافته‌هاي علمي و مهارت‌هاي تجربي، سازمان تامين اجتماعي نيز كه مسووليت پوشش دهي امور درماني 28 ميليون نفر را در كشور دارا است، در انجام وظايف خود موفق نخواهد بود كه در آن صورت امر مراقبت را نيز نمي‌توان مراقبت مديريت شده نوين روز تلقي كرد.

وي با تاكيد بر محوريت پرستاران در امر مراقبت از درمان، تامين رضايت بيماران را منوط به اعمال يك مديريت قوي در بخش درمان مستقيم و غير مستقيم خواند و افزود: سازمان تامين اجتماعي كشور اقدام اساسي براي رسيدن به هدف تامين رضايت بيمه شدگان و بيماران را در برخورداري ارائه دهندگان خدمت در اين سازمان يعني پرسنل بخش درمان بويژه پرسنل پرستاري و مامايي از آموزه‌هاي نوين در اين عرصه مي‌داند و به همين جهت اداره كل درمان مستقيم سالانه اقدام به برگزاري كنگره پرستاري و مامايي مي‌نمايد تا از اين طريق بتواند اطلاعات نوين پرستاري را به بيش از 10 هزار پرسنل تامين اجتماعي ارائه دهد.

رييس هشتمين كنگره پرستاري و مامايي تعداد دعوت شدگان به اين كنگره 7001 نفر اعلام كرد كه از اين تعداد 400 نفر پرسنل سازمان تامين اجتماعي، 200 نفر پرستار آزاد و 100 نفر از پرستاران دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور هستند.

به گفته وي، در اين كنگره كه داراي امتياز بازآموزيست، حدود 300 مقاله به دبيرخانه ارسال شده كه از اين تعداد 31 مقاله به مرحله داوري رسيده‌اند.

اخلاق حرفه‌اي پرستاري محور اول جذب بيمار در بيمارستان‌هاست

80 درصد از كادر درمان و مراقبت در مراكز درماني بر عهده پرستاران است

به گزارش ايسنا،‌ در ادامه اين مراسم دكتر فتاحي معاون مدير عامل سازمان تامين اجتماعي در امور درمان با بيان اينكه در بحث خدمات درماني آموزش و پژوهش از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است، تصريح كرد: از آنجا كه پرستاران بيشترين نقش را در مداوا و بهبود بيماران دارند، لذا با توجه به پيشرفت اين علم در دنيا، نياز ويژه‌اي در خصوص بازآموزي و نوآموزي در اين زمينه احساس مي‌شود.

وي با بيان اينكه پرستاري تنها يك شغل نيست بلكه مجموعه اي از چند حرفه محسوب مي‌شود، افزود: پرستاري يك نوع مديريت در امر درمان به شمار مي‌رود و با توجه به اينكه 80 درصد از كار درماني در بيمارستان‌ها بر عهده تيم پرستاري است، علاوه بر فراگيري علم نوين روز، پرورش اخلاق حرفه‌اي نيز در اين عرصه بسيار حائز اهميت است.

دكتر فتاحي در ادامه بر جايگاه والاي معنوي حرفه پرستاري تاكيد كرد.

وي با بيان اينكه اخلاق حرفه‌اي پرستاري محور اول جذب بيمار به بيمارستانهاست، گفت: علم و تخصص كادر پزشكي محور پنجم جذب بيماران به مراكز درماني است اما آنچه كه اصلي ترين معيار در انتخاب يك مركز براي ارائه خدمات درماني بشمار مي‌رود اخلاق حرفه‌اي پرستاري و تيم درماني است.

معاون مدير عامل سازمان تامين اجتماعي ادامه داد: بر اساس تحقيقات به عمل آمده مهمترين عامل جذب بيمار به مطب‌هاي خصوصي در درجه اول برخورد پزشكان بوده است، از اين رو در تخلفات پزشكي نيز شاهد هستيم كه نخستين عامل شكايات اعلام شده برخورد بد برخي افراد در گروه پزشكي عنوان شده است نه درمان.

وي با تصريح بر اينكه يكي از وظايف اصلي سازمان تامين اجتماعي حفظ و ارتقاي سلامتي افراد تحت پوشش است، اظهار كرد: اين سازمان به صورت مستقيم خدمات درماني خود را در 70 بيمارستان و 250 پلي كلينيك ارائه مي‌دهد و در اين زمينه در سال گذشته حدود 700 هزار مورد بستري، نزديك به 40 ميليون نفر مراجعه كننده سرپايي و بيش از 450 هزار مورد عمليات جراحي از درمان مستقيم بهره مند شدند.

دكتر فتاحي در ادامه اعلام كرد: در زمينه خدمات درماني غيرمستقيم نيز سازمان تامين اجتماعي با بيش از 45 هزار مركز قرارداد بسته است كه از اين طريق در سال گذشته يك ميليون مورد بستري و 100 ميليون نفر مراجعه كننده سرپايي مورد درمان غير مستقيم قرار گرفتند.

وي گفت: از 30 هزار نفر نيروي شاغل تامين اجتماعي، 10 هزار نفر آن را نيروي پرستاري تشكيل مي‌دهد،‌ كه اين تعداد نشان دهنده محوريت نقش پرستار در خدمات درماني ارائه شده از سوي سازمان تامين اجتماعي است و ازاين رو مي‌توان عامل اصلي تامين رضايت بيمه شدگان را در تقويت بخش پرستاري و مامايي به عنوان هسته اصلي اين سازمان عنوان كرد.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

هشتمين كنگره سراسري گروه پرستاري و مامايي،با عنوان "تازه‌هاي پرستاري و مامايي" روزدوشنبه با حضور‪ ۷۰۰‬نفر از پرستاران و فارغ التحصيلان مامايي كشور در مجتمع نگين غرب تهران برگزار شد.

معاونت درمان سازمان تامين اجتماعي در سخناني دراين مراسم، گفت :بنابر تحقيقات انجام شده، مهمترين عامل جذب بيماران در مرحله نخست اخلاق و رفتار كادر پزشكي است و توجه به تخصص علمي در مرحله پنجم قرار دارد.

دكتر"علي فتاحي" افزود: اكثر قريب به اتفاق شكايات و پرونده‌هاي پزشكي موجود در دادسراي نظام پزشكي مربوط به بدرفتاريها و كج خلقي‌هاي اخلاقي است و تعداد پرونده‌هايي كه به ابعاد درماني و پزشكي مي‌پردازند، بسيار محدود است.

وي بااشاره به اين كه هم اكنون بيش از ‪ ۷۰‬بيمارستان وابسته به سازمان تامين اجتماعي در كشور مشغول خدمت دهي به مردم است، گفت: در ‪ ۲۵۰‬پلي كلينيك وابسته به اين سازمان در سال گذشته به ‪ ۷۰۰‬هزار مورد بستري و حدود ‪ ۴۰‬ميليون مراجعات سرپايي پاسخ داده شده است.

فتاحي تصريح كرد: ارائه درمان مطلوب و علمي همراه با حفظ كرامت انساني مددجويان تحت پوشش و نزديك شدن به رضايتمندي، كيفيت و كمال از مهمترين اهداف سازمان تامين اجتماعي در ارائه درمان است .

مدير كل درمان مستقيم سازمان تامين اجتماعي و رييس كنگره نيز در حاشيه برگزاري اين كنگره به خبرنگار ايرنا، گفت: در دنياي كنوني كه همه‌ي پديده‌هاي هستي به سرعت تغيير مي‌كند، چنانچه از پيشرفته‌ترين و نوين‌ترين روشهاي پزشكي بهره‌مند نشويم، زيان خواهيم ديد.

دكتر"شيروان دارايي" افزود: اگر چه پرستاران مي‌توانند بدون كسب دانش نوين از بيماران خود مراقبت كنند اما اين شكل از مراقبت قطعا مديريت شده و حساب شده نخواهد بود و رضايت بيماران را به درستي تامين نخواهد كرد.

وي با اشاره به اين كه در كنگره مذكور حدود ‪ ۷۰۰‬پرستار حضور دارند گفت: بيش از ‪ ۳۰۰‬مقاله به دبيرخانه اين كنگره ارسال شده كه از اين تعداد ‪ ۳۱‬مقاله توسط كميته علمي كنگره برگزيده شده است.

وي تعداد كادر پرستاري شاغل در بيمارستانها و مراكز درماني سازمان تامين اجتماعي را قريب به ‪ ۱۰‬هزار نفر عنوان كرد.اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
تکليف امحاء زباله های عفونی هفته آينده مشخص می شود
مشاور اجتماعی دادستان کل کشور گفت: مهلت يک ماهه شهرداری و وزارت بهداشت برای حل اختلافات در چگونگی امحاء زباله های بيمارستانی هفته آينده به پايان می رسد و تکليف انهدام زباله های عفونی مشخص می شود.

دکتر سعيد صفاتيان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به اينکه مهلت يک ماهه شهرداری ، وزرات بهداشت و سازمان حفاظت محيط زيست برای تعيين روش امحاء زباله های بيمارستانی هفته آينده به پايان می رسد. بنابراين به درخواست دادستان کل کشور بنا شده طی هفته آينده جلسه ای با حضور شهردار تهران ، وزير بهداشت و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست برگزار شود تا تکليف چگونگی انهدام زباله های بيمارستانی مشخص شود.

وی افزود: مسئولان وزارت بهداشت معتقدند بايد در هر بيمارستان برای امحاء زباله های بيمارستانی از دستگاه زباله سوز استفاده کنيم اما از سوی ديگر شهرداری خواستار استقرار يک زباله سوز مرکزی در خارج از شهر تهران شده و اين دو دستگاه در اين زمينه هنوز با يکديگر اختلاف دارند.

صفاتيان ، 2 ميليارد تومان اعتباری که به منظور انهدام زباله های بيمارستانی در اختيار وزارت بهداشت قرار گرفته را ناکافی دانست و افزود: توجه به حجم زباله های بيمارستانی اين اعتبار جوابگوی هزينه های وزارت بهداشت نيست و سازمان مديريت و برنامه ريزی بايد به دنبال تخصيص اعتبار بيشتر برای اين امر باشد.

مشاور اجتماعی دادستان کل کشور خاطر نشان کرد: در صورتی که اختلافات شهرداری و وزارت بهداشت در ارتباط با چگونگی انهدام زباله های بيمارستانی حل نشود ، بنا شده گروه علمی متشکل از کارشناسان و اساتيد برجسته نسبت به اين امر تصميم گيری کنند و بر اساس آن دستگاه ها را موظف به اجرای آن خواهيم کرد.

تاریخ انتشار، تهران: ۱۳:۰۷  ,  ۱۳۸۵/۰۸/۲۸


اشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين

وب نوشت محمد علی ابطحی

http://webneveshteha.com/

به عنوان بهترین وبلاگ ایرانی در سال ۲۰۰۶ انتخاب شد

THE BOBs 

آقای ابطحی طی یک ایمیل بصورت زیر از وبلاگ ما هم بازدید کرد:

From:

"mohamadali abtahi"  

To:

irannurseo@yahoo.com

Subject:

RE: [Webnevesht] پرستاری

Date:

Thu, 16 Nov 2006 19:05:56 +0330

    

سلام . خوبین

سایتتان را دیدم.  خیلی قشنگه.    مبارک باشه.

با این پرستاری آدم  هوس میکنه مریض شه.

موفق باشید

               محمد علی ابطحی

 

Mohamadali Abtahi

weblog  www.webneveshteha.com

website   www.iid.org.ir

email:  abtahi@webneveshteha.comاشتراک گذاري در فيسبوکاشتراک گذاري در گوگل پلاساشتراک گذاري در توييتراشتراک گذاري در ياهواشتراک گذاري در لينکدين
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید