تبليغات سايت

     زندگی را می توان درغنچه ها تفسیر کرد

              با نگاه سبز باران عشق را تعبیر کرد 

                         زندگی راپر ز احساس کبو تر ها نمود

                                  کینه را با نگاه ساده ای زنجیر کرد

           همچو شبنم چشم را درچشم شقایهاگشود

                          طرح یک لبخند را بر برگ گل تصویر کرد

  زندگی را می توان در خلوت هر صبحدم با وضوئی با دعایی با خدا تقدیر کرد

      کاش میشد لحظه ها را قاب کرد روزهای تیره را خواب کرددر صورتی که کتاب پرستاری الکترونیکی مورد نظر شما می باشد، می توانید مشخصات آن را در قسمت نظرات ثبت نمائید تا در اسرع وقت تهیه شده و برای شما ارسال گردد.

ذکر نام کتاب و یکی از موارد ذیل ضروری می باشد

مولف :
ناشر :
سال نشر :
ISBN :پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

دکتر مداح ، مادر پرستاری نوین ایران

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری در نظر دارد یادمان بزرگداشت پرستار مداح را منتشر نماید لذا از کلیه همکاران و اساتید گرامی که از این شخصیت علمی پرستاری مطلب ، مقاله ، عکس یا خاطره ای دارند برای ما ارسال نمایند

خواهشمند است کلیه موارد را بصورت ضمیمه و از طریق ایمیل ذیل ارسال نمایید

irannursing@gmail.comپایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاریكلينيك تخصصي درمان بيماري «ام . اس» در اصفهان فعال شد
    
    نخستين كلينيك تخصصي بيماري ام . اس از سوي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان در مركز آموزشي درماني تخصصي
    الزهرا سلام الله عليها اصفهان فعال شد . بيماري ام.اس ازبيماري هايي است كه در دهه هاي اخير در جهان روند رو به رشدي داشته و كشورمان نيز از اين بيماري در امان نمانده است. مسعود اعتمادي فر سرپرست كلينيك مذكور با بيان اين مطلب، گفت: بيماري ام . اس در بانوان ۱۸ تا ۲۰ ساله رواج بيشتري دارد و با بررسي مايع مغزي نخاعي بيمار به راحتي قابل تشخيص است. وي گفت: در اين كلينيك كه كميته تحقيق و پژوهش آن يكي از فعال ترين واحد هاي پژوهشي كشور است در زمينه هاي تشخيص، درمان، آموزش هاي پرستاري، مددكاري اجتماعي، بازتواني و جنبه هاي ديگر اين بيماري فعاليت مي كندنكاتي در خصوص گزارش نويسي

1- جهت ثبت گزارش پرستاري از برگه هاي استاندارد استفاده نماييد.

2- جهت ثبت گزارش پرستاري فقط از خودكار آبي يا مشكي استفاده نماييد.

3- گزارش را خوانا و مرتب بنويسيد.ادامه مطلب

پرستاری در كلام امام

طبابت و پرستاري و خدمت به اين بيماراني كه در اين بيمارستانها بستري هستند يك خدمت بسيار مشكل لكن بسيار ارزنده است.ادامه مطلب

ارزشهاي حرفه پرستاري

فطرت اجتماعي بشراز آغاز آفرينش به نوع دوستي و همدلي و مهرباني با همنوعان گرايش داشته است. اين نوع دوستي و احساس پيوند و تعلق خاطر به يكديگر ، همگام با زندگي اجتماعي بشر در خانواده، قبيله و اجتماعات بزرگتر ظهور چشمگير يافته است.ادامه مطلب
جابجایی کارشناسی پرستاری سراسری تهران باهرجایی 
اینجانب پذیرفته آزمون سراسری 86 پرستاری علوم پزشکی تهران حاضربه جابجایی باتمام دانشگاههاهستم

 محمدرضاقلی نژاد
09356744173


 تصاویری از یک عمل جراحی باستانی که توسط باستان شناسان ایتالیایی کشف شده، جزئیات امکانات و قابلیت های پزشکی در عصر رومی ها را نشان می دهد.

ادامه مطلب
پژوهشگران به زنانی كه نگران ابتلا به پوكی استخوان هستند توصیه می كند مصرف نوشابه «كوكاكولا» را كاهش دهند.

ادامه مطلب

ترياژ
(اولويت بندي مصدومين)

روشي است كه در دسته بندي مصدومين و بيماران با توجه به تقدم در امر موقعيت و انتقال آنها از صحنه آسيب و با در نظر گرفتن وخامت حال بيماران و صدمات وارده به آنها استفاده مي شود.ادامه مطلب
پرستاران را دریابیم

کادر پزشکی و به ویژه قشر تلاشگر پرستار همواره در معرض انواع ناملایمات و سختگیری های افرادی هستند که در مواجهه با آنان، زحمات و تلاش های پزشکان و پرستاران را نادیده گرفته و تنها دست بر روی نقاط ضعف و کمبودها گذاشته و آن را برجسته کرده اند.ادامه مطلب
۱۰  پیشرفت برجسته پزشکی سال 2007 از نگاه مجله تایم

ادامه مطلب

اتوكلاو

اتوكلاو كه با بخار مخصوص كه طبق دستور كاتالوك استفاده ميشود وبهترين طريق استريل كرن وسايل ميباشد .اين طريقه استريلكردن كليه ميكرب ها اعم از معمولي و اسپور ها را از بين مي برد ومدت زمان آن براي وسايل  فلزي وپارچه اي فرق ميكندادامه مطلب

برگزاری جشن تشویق مقالات پژوهشی در بیمارستان سینا
  
همزمان با هفته پژوهش مراسم تقدیر از فعالیت های پژوهشی اعضاء هیئت علمی بیمارستان سینا در روز سه شنبه 20/9/86 در تالار شهید شبانی بیمارستان با حضور اساتید، دستیاران، کارورزان و کارآموزان تشکیل گردید. در ابتدای مراسم خانم دکتر آذر حدادی معاون پژوهشی بیمارستان گزارشی از تعداد مقالات یکسال اخیر اعضاء هیئت علمی که در مجلات لاتین و مجلات معتبر داخلی چاپ شده و همچنین کتب نگارش شده ارائه نمودند. بر این اساس در 78 مقاله لاتین و 35 مقاله فارسی اساتید بیمارستان نویسنده اول یا دوم بودند که نسبت به سال قبل رشد خوبی داشته است. از این تعداد 34 مقاله در سایت ISI و 21 مورد در Pubmed نمایه شده است. در پایان مراسم به 25 نفر اساتید لوح تقدیر و جایزه تقدیم شد.پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاریبنا برگزارش سوپروایزر آموزشی بیمارستان فارابی کلاس آموزشی احیاء قلبی - ریوی از تاریخ تیرماه 1386 لغایت آذر ماه 86 در این بیمارستان جهت کادر پرستاری برگزار گردید.
هدف از برگزاری این کلاس آموزشی ارتقاء آمادگی کادر درمان این مرکز و ارائه هر چه بهتر و سریعتر خدمات درمانی به بیماران ،بوده است . تعداد 156 نفر از کادر پرستاری این مرکز در این کلاس تحت آموزش قرار گرفتند.
آموزش این تعداد از پرسنل توسط جناب آقای دکتر زاهدی متخصص بیهوشی این مرکز و با همت دفتر پرستاری این مرکز صورت گرفت


 دانشمندان آمريكايي مشخص كردند كه تست ورزش مي‌تواند به پيش‌بيني ميزان خطر مشكل قلبي "برگشت خون دريچه ميترال" كمك كند.


ادامه مطلب
روانشناسان معتقدند نارضایتی و گله و شکایت در جنبه های گوناگون زندگی، احتمال بروز بیماریهای گوناگون و ضعف بدن را افزایش داده و موجب کاهش عمر می شود.

ادامه مطلب

‪ ۴۰‬طرح پژوهشي در دانشكده پرستاري آبادان در دست بررسي است

معاون پژوهشي دانشكده پرستاري آبادان گفت:‪ ۴۰‬طرح پژوهشي در اين دانشكده در دست بررسي و تحقيق است.ادامه مطلب

همايش سراسري زايمان طبيعي در تبريز ، برگزار مي‌شود

همايش سراسري زايمان طبيعي با حضور متخصصان داخلي، هفتم و هشتم اسفند ماه امسال در تبريز برگزار مي‌شود.ادامه مطلب
چگونگي و چرايي توجه به سالمندان در سانحه از ديدگاه روان پرستاري

نويسندگان : محمد رضا موقري، محمدعلي خوشنويس، خانم حاجيپوران، خانم خمسه،آقاي خانكه، فلاحي،  رهگوي        ادامه مطلب
دهمين سمينار تازه‌هاي قلب و عروق (بتابلوكرها و بيماري‌هاي قلب و عروق) به همت انجمن آترواسكلروز ايران و مركز تحقيقات آندوواسكولار ايران در تاريخ 30 آذر در سالن تصويربرداري مجتمع بيمارستاني امام (ره) برگزار مي‌شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، هدف از برگزاري اين سمينار، ارايه آخرين پژوهش‌ها و تحقيقات علمي است كه در زمينه بيماريهاي قلبي و مشكلات ناشي از اين بيماريها بحث و تبادل نظر مي‌شود.

بنا براين گزارش، متاسفانه بسياري از بيماري‌ها، منشا آسيب‌هاي جدي براي بيماران مي‌شود كه درمان اين نوع بيماريها هزينه بسيار هنگفتي در درمان بر كشورها وارد مي‌كند.

براساس اين گزارش، اين سمينار سعي دارد با برقراري يك ارتباط تنگاتنگ، اطلاعات علمي و بهداشتي در زمينه سلامتي تمامي انسان‌هاي يك جامعه سالم را فراهم آورد. از اين رو كليه متخصصان، فرهيختگان، پزشكان، پيراپزشكان و مديران عرصه سلامت دعوت شده تا در اين سمينار يك روزه شركت كنند.دومين نشست ماهيانه كانون كنترل عفونت انجمن پرستاري ايران  
 
  دومين نشست ماهيانه كانون كنترل عفونت انجمن پرستاري ايران مورخ 18/9/86 در سالن كنفرانس مركز طبي كودكان ساعت ۹ الی ۱۱ صبح با شركت مسئولين كنترل عفونت و بهداشت محيط بيمارستانها برگزار گرديد.ادامه مطلبدر ساختار وزارت بهداشت؛
جایگاه دفتر پرستاری طی چند روز آینده مشخص می شود

رئیس دفتر پرستاری وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه هیچ تنزل جایگاهی در دفتر امور پرستاری صورت نگرفته است ، در عین حال تصریح کرد: این دفتر ارتقاء جایگاه هم نداشته است.
اعظم گیوری در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: شخص وزیر بهداشت نیز موافق ارتقاء جایگاه دفتر پرستاری است و از همین رو هنوز تغییر جایگاه این دفتر به درستی مشخص نیست.

وی با اعلام اینکه طی چند روز آینده وضعیت دفتر امور پرستاری مشخص خواهد شد، افزود: بر اساس برنامه چهارم توسعه می بایست تعدیل در وزارتخانه ها صورت بگیرد.

رئیس دفتر پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: این تعدیل در وزارت بهداشت هم صورت گرفته و تعدادی از دفاتر این وزارتخانه حذف شده است اما دفتر امور پرستاری به لحاظ اهمیت جایگاه آن، همچنان پابرجاست.

گیوری، ضمن تکذیب این موضوع که قرار بود دفتر امور پرستاری به معاونت تغییر جایگاه پیدا کند، افزود: این موضوع هیچ وقت و در هیچ دوره ای مطرح نبوده است.

وی گفت: باید واقع بینانه به چارت سازمان نگاه کرد و مبنا را بر اساس ارائه خدمات به مردم و بیماران، قرار داد. زیرا قرار نیست این دفتر فقط به جایگاه پرستاران توجه کند و مردم و بیماران فراموش شوند.

رئیس دفتر پرستاری وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه ما مددجو محور هستیم نه صنف محور، افزود: ما نمی توانیم یک سو نگر باشیم و می بایست دیدگاه مردمی و حکومتی داشته باشیم و بر همین اساس بر روی خدمات به بیمار و مردم تاکید داریم.

وی، حمایت از جایگاه پرستاران را وظیفه سازمان نظام پرستاری دانست و گفت: یکی از اساسی ترین خدمات به بیمار، مراقبت است که دفتر امور پرستاری بر آن تاکید فراوان دارد. مدیر مركز آمبولانس خصوصی اورژانس تهران، از تزریق آمبولانس های تیپ B به ناوگان اورژانس خصوصی خبر داد.

ادامه مطلب
امروزه روش های جدیدی برای اثبات قطعی وقوع جرم در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند که نتایج آن می تواند در تعیین محکوم و تبرئه کردن متهمان با اطمینان بسیار بالا استفاده شود.

ادامه مطلب
فرسایش توده استخوانی در زنان عموما در سنین میانسالی رخ می دهد اما فشارهای روحی و استرس موجب ابتلای زنان به پوکی استخوان در جوانی می شود.

ادامه مطلب
دكتر ظفرقندی در كنگره جراحی عروق و دیابت،بر تاثیر این كنگره‌ها بر نشاط علمی كشورتاكید كرد.

ادامه مطلب
نماینده انجمن پرستاری ایران در استان خوزستان در گفتگو با امید: نظام كارانه پرستاران باید قانونمند شود ....

ادامه مطلب
مطالعات اخیر نشان می‌دهد که یک برنامه مداوم یوگای ۸ هفته‌ای، موجب تسریع بهبودی و سلامتی در افرادی که با سکته قلبی مزمن مواجه‌اند، شده و باعث کاهش علائم مربوط به التهاب مرتبط با سکته می‌شود.

ادامه مطلب
زنانی كه هر روز چیپس یا سیب‌زمینی سرخ كرده می‌خورند، احتمال ابتلا آنان به سرطان رحم یا تخمدان دو برابر می‌شود.

ادامه مطلب
گرچه برای همه آشكار است كه هر چه چربی و كالری بیشتری مصرف كنند، وزن‌شان بیشتر می‌شود، اما عواملی كمتر آشكاری هم وجود دارند كه باعث افزایش وزن می‌شوند.ادامه مطلب
رئیس دفتر پرستاری وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه هیچ تنزل جایگاهی در دفتر امور پرستاری صورت نگرفته است ، در عین حال تصریح کرد: این دفتر ارتقاء جایگاه هم نداشته است.

ادامه مطلب
حضرت آيت الله حسين نوري همداني، يكي ازمراجع تقليد درقم گفت: پرستاران بعنوان قشري خدمت گذار، عالي‌ترين خدمات را به مردم ارايه مي‌كنند.

به گزارش ايرنا،وي در ديدار اعضاي شوراي عالي نظام پرستاري كشور افزود: زحمات و تلاشهاي پرستاران درخدمت به مردم بايد هر چه بيشتر از سوي مسوولان امر مورد تقدير قرار گيرد و در اين راستا فرهنگ‌سازي شود.

وي اضافه كرد: مسووليتي كه امروز برعهده هر فرد گذاشته شده امانتي است در جهت خدمت به خلق بويژه خدمت به محرومين كه بايد به نحو احسن آن را به انجام رساند.

اين مرجع تقليد، خدمت به مردم را بالاترين فضليت در دين مبين اسلام برشمرد وادامه داد: با مطالعه تاريخ ايران مي‌توان فهميد كه در دوره‌هاي گذشته سلاطين و حكومتهاي فاسد تنها كارشان عياشي، خودكامگي وظلم به مردم بوده است.

آيت الله نوري همداني اظهارداشت: امروز برخلاف برخي تفكرات منفي، انقلاب اسلامي از بركات بسياري برخوردار است كه ازجمله توجه به اقشار مختلف مردم مي باشد و حفظ اين بركات وظيفه همه افراد جامعه است.

وي افزود: در اين راستا لازم است تا دشمنان خود را، كه مثلث شوم صهيونيسم،استكباري جهاني و منافقين راتشكيل داده اند، به خوبي شناخته و در مقابل آنها ايستادگي كنيم.

وي افزود: هم اكنون ايران بعنوان مركز تشيع از جايگاه رفيعي در جهان برخوردار است و با مقابله مناسب با دشمنان بايد اين جايگاه را حفظ نمايد.در يك بيمارستان در انگليس
پرستاران به بيماران مسلمان برای انجام اعمال مذهبی كمك می‌كنند

گروه بين‌الملل: پرستاران در بيمارستان‌ «دوس‌بری» (Dewsbury) در «يوركشاير» انگلستان به بيماران مسلمان برای انجام اعمال مذهبی خود كمك‌می‌كنند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از Telegraph Media Group، پرستاران اين بيمارستان موظف‌شده‌اند در شبانه‌روز پنج‌بار بيماران مسلمان را كه بيماری‌های سخت‌دارند و قادر به حركت نيستند، به سمت قبله برگردانند تا آنها بتوانند نمازهای يوميه خود را به‌جای‌آورند.

بيمارستان دوس‌بری در غرب يوركشاير يكی از چندين بيمارستانی است كه از اين قانون پيروی‌می‌كند و به نيازها و درخواست‌های مذهبی بيماران به‌ويژه بيماران مسلمان رسيدگی می‌كند.

«تريسی مك‌ارلين برنز»، رييس مركز مراقبت‌های پزشكی يوركشاير انگليس در اين‌باره می‌گويد: با توجه به تعهد مراكز پزشكی و بيمارستان‌ها برای پاسخگويی مناسب و مطلوب به درخواست‌های بيماران، به‌ويژه بيمارانی كه بيماری‌های صعب‌العلاج دارند، پرستاران بايد به نيازهای مذهبی و فرهنگی بيماران توجه خاصی داشته باشند و به ‌آنها در انجام اعمال مذهبی‌شان كمك كنند.

وی با تكذيب اين ادعا كه با اين اقدام، پرستاران ممكن‌است توانايی و زمان مورد نياز برای انجام‌ وظايف ديگر خود را از دست‌دهند، تصريح كرد: تنها كاری كه پرستاران در اين زمينه انجام‌می‌دهند تنظيم وضعيت تختخواب به سمت قبله و يا همراهی بيمار تا محل خواندن نماز است.

تاكنون جلسات آموزشی متعددی برای پرستاران اين بيمارستان برگزار شده‌است كه در آنها در مورد نحوه كمك به بيماران برای انجام مراسم و اعمال مذهبی آموزش‌های لازم داده‌می‌شود.سمینار نحوه برخورد با نوزاد تازه متولد برگزار شد

تهران - خبرگزاری ایسکانیوز: سمینار یک روزه نحوه برخورد با نوزاد تازه متولد و شناسایی نوزاد در معرض خطر با حضور جمعی از پزشکان متخصص نوزاد، پرستاران و ماماها در تهران برگزار شد.

به گزارش روز پنج شنبه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز" دکتر ملیحه کدیور دبیر برگزاری این سمینار گفت: هدف از برگزاری این سمینار آشنایی پزشکان متخصص نوزاد، پرستاران و ماماها با مشکلات نوزادان بلافاصله پس از تولد برای انجام اقدامات سریع و صحیح است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: شناسایی به‌موقع مشکلات نوزادان در بدو تولد از بروز مشکلات و مسایل بعدی برای آنها جلوگیری می‌کند.
عضو هیات رئیسه انجمن نوزادان ایران اظهارداشت: هنوز آمار مرگ و میر نوزادان در کشور بسیار زیاد است و با انتظارات برنامه‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی فاصله دارد.
به گفته وی در این سمینار یک روزه نحوه شناسایی نوزادان در معرض خطر با توجه به علائم حیاتی آنها مرور می‌شود.
کدیور گفت: بررسی علائم حیاتی نوزاد درساعات اولیه عمر به پزشکان کمک می‌کند که آیا با نوزاد به صورت عادی یک نوزاد سالم رفتار و یا اقداماتی را جهت درمان سریع آن آغاز کنند.
این سمینار که توسط انجمن علمی پزشکان نوزادان ایران برگزار شد برای شرکت‌کنندگان امتیاز بازآموزی داشت. //120ارتباط بين سبك زندگي و خصوصیات فردي – بارداری در زنان باردار

 

چكيده
مقدمه: سبك زندگي الگوهاي رفتاري است كه تحت تأثير متقابل خصوصيات فردي، تعاملات اجتماعي و شرايط اقتصادي، اجتماعي و محيط زندگي قرار مي‌گيرد. مهم‌تر اينكه سبك زندگي، الگوهاي سلامتي و بيماري را قوياً متأثر مي‌سازد. لذا از آنجا که بارداري از جمله دوران‌هاي زندگي است كه سبك زندگي افراد دستخوش يكسري تغييرات مي‌شود. مطالعه حاضر به بررسي ارتباط بين سبك زندگي زنان باردار و مشخصات فردي، باروري آنها مي‌پردازد تا عوامل افزاینده ارتقاء سلامت زنان مورد توجه قرار گیرد.ادامه مطلب

انسولين استنشاقي: دوره تزريق‌هاي مكرر انسولين به سر آمد

 

چكيده
مقدمه: با افزايش شيوع ديابت و نقش اساسي انسولين در كنترل آن، نياز به يك روش غير تهاجمي مصرف انسولين بيشتر احساس مي‌شود. در حال حاضر از بين روش‌هاي غير تهاجمي، انسولين استنشاقي بيشتر مورد توجه است و به نظر مي‌رسد رها سازي درون ريوي انسولين، انتخابي اميد بخش و شايد راهي براي كنترل قند خون، بدون نياز به تزريق باشد.
در اين مقاله بيش از40 تحقيق مورد بررسي قرار گرفت و نتايج نشان داد كه اين نوع انسولين نه تنها به خوبي انسولين‌هاي تزريقي، قند خون بيمار مبتلا به ديابت نوع 1 را كنترل مي‌كند، بلكه در مقايسه با آنها از شروع اثر سريعتر و حداكثر فعاليت متابوليكـي بالاتري نيز برخوردار است. اين دارو مي‌توانـد در ديابتيك‌هاي نوع 2 هم بهتر از داروهاي خوراكي قند خون را كنترل كند. با مصرف انسولين استنشاقي موارد هيپوگليسمـي به مراتب كمتر ديده شده و كاهش
HbA1c و رسيدن ميـزان هدف آن به كمتر از 7 درصد امكان پذير مي‌باشد.ادامه مطلب

تدوين استانداردهاي برنامه‌ريزي مديريت خدمات پرستاري در ايران

 

چكيده
مقدمه: برنامه‌ريزي براي پيشرفت كيفيت خدمات و هزينه مؤثر، يك مهارت مهم سازمان‌هاي مراقبت سلامت قرن بيست و يكم مي‌باشد. پرستاران در موقعيت‌هاي مديريتي بايد از نظر علمي آماده باشند و بتوانند مدل‌هاي خوبي براي ارائه مراقبت بيمار اجرا و توسعه دهند. مدير بايد فرآيند برنامه‌ريزي و استانداردهاي برنامه‌ريزي را بداند و بتواند آنها را در موقعيت كاري اجرا كند. پژوهش حاضر جهت تدوين استانداردهاي اعتباربخشي برنامه‌ريزي در مديريت پرستاري در ايران انجام شد.ادامه مطلب

آموزش پرستاری جامعه‌نگر به روش Service learning: يادگيري همزمان با ارائه خدمت

 

چكيده
مقدمه: انجمن دانشكده‌هاي پرستاري آمريكا، لزوم توجه به تربيت دانشجويان متبحر با مهارت‌هاي فني "بررسي و شناخت"، "تفكر انتقادي" و "برقراري ارتباط مؤثر" را متذكر شده‌اند كه روش آموزشي "يادگيري همزمان با ارائه خدمت" به‌عنوان يك تجربه يادگيري مشاركتي در ضمن ارائه‌ي خدمت به مردم، امكان تجربه‌ي اين مهارت‌ها را براي دانشجويان فراهم مي‌كند. در اين مقاله با  اين روش آموزش باليني آشنا  مي‌شويد.ادامه مطلب

تجارب روحي، رواني نوجوانان مبتلا به تالاسمي

 

چكيده
مقدمه: نوجواني‌ يكي‌  از مهم‌ترين‌  و حساس‌ترين‌ مراحل‌ رشد و تكامل انسان مي‌باشد. يكي ‌از بيماري‌هاي‌ مزمن که می‌تواند در روند آن مشکل ایجاد کند، تالاسمي می‌باشد. فرد مبتلا به‌ تالاسمي‌ ماژور كه‌ همواره‌ تحت‌ درمان‌ و در تماس‌ دايم‌ با گروه‌ پزشكي‌ است‌ ممكن‌ است‌ احساسات‌ متفاوت‌ با ديگران‌ داشته‌ باشد و در ارتباط با افراد هم سن خود دچار مشكلاتي‌ شود. بنابراين بررسي تجارب روحي و رواني اين نوجوانان مي‌تواند در ارايه بهتر مراقبت‌ها به اين قشر از طرف پرستاران كاربرد داشته باشد.ادامه مطلب

بررسي مشكلات اجتماعي، فرهنگي پرستاران زن شاغل در بيمارستان‌هاي وابسته به دانشگاه علوم پزشكي اصفهان


كلمات كليدي اين مقاله:منزلت اجتماعي، منزلت شغلي، مديريت، نارضايتي شغلي.

چكيده
مقدمه: نيروي انساني متخصص در هر سازمان جزء مهمترين محورها براي پيشبرد برنامه‌هاي آن سازمان به حساب مي‌آيد. در سيستم درماني يكي از گروه‌هاي متخصص و مؤثر جهت درمان بيماران گروه پرستاران مي‌باشد. در اين پژوهش به بررسي مشكلات پرستاران جهت برنامه‌ريزي براي به حداقل رساندن و يا رفع اين مشكلات و در نتيجه به بالا رفتن كيفيت درمان و بهبود بيماران پرداخته شده است.
روش‌ها: اين پژوهش يك مطالعه پيمايشي و مقطعي است. تعداد نمونه‌ها شامل 224 نفر از كارشناسان زن پرستار شاغل در بيمارستان‌هاي وابسته به دانشگاه علوم پزشكي اصفهان بوده كه به صورت تصادفي ساده انتخاب گرديدند و از طريق پرسشنامه داده‌ها گردآوري شده و با استفاده از نرم افزار
SPSS و روش‌هاي آماري توصيفي و تحليلي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.ادامه مطلب

تأثير تمرين‌هاي لاماز بر سرانجام حاملگي و زايمان زنان نخست‌زا


چکیده
مقدمه: درد زایمان یکی از شدیدترین انواع درد است و کنترل آن یکی از معضلات بهداشتی درمانی بیشتر کشورهاست. تمرین‌های لاماز یکی از اقداماتی است که به مادران می‌آموزد که چه عکس‌العملی باید در مقابل دردهای زایمان داشته باشند. در این مطالعه تأثیر تمرین‌های لاماز بر سرانجام حاملگي و زايمان زنان نخست‌زا مورد بررسی قرار گرفته است.ادامه مطلب

تجارب پرستاران و بيماران سالمند از رويکردهاي ارتباطي پرستار- سالمندچكيده
مقدمه: ارتباط پرستار- بيمار از ديرباز به عنوان لازمه عملکرد پرستاري شناخته شده و توانايي برقراري ارتباطي مطلوب با بيماران سالمند بستري در حفظ کيفيت زندگي آنان حياتي است. هدف از پژوهش حاضر توصيف رويكردهاي ارتباطي پرستاران و بيماران سالمند در بخشهاي بيمارستان است.ادامه مطلب

فلسفه پرستاري: ضرورتي براي حرفه اي شدن

 

چكيده
بيانيهاي از عقايد و ارزشها فلسفه ناميده ميشود كه ميتواند در قالب فردي يا مشترك بين افراد گروه مثل يك دانشكده پرستاري بيان شوند و لازم است پرستاران در هنگام استخدام، فعاليتهاي پرستاري و ارتباط با بيمارانشان از فلسفه پرستاري خود و آن مؤسسه آگاه باشند. فلسفه پرستاري ديدگاهي براي عملكرد، دانش و تحقيق فراهم ميآورد.
همچنين در روند توليد و توسعه دانش در حيطه پرستاري و حرفهاي شدن نقش بسزايي ايفا ميكند. پس هدف فلسفه پرستاري شكل دهي و راهنمايي عملكرد پرستاران است كه در سايه تئوريهاي پرستاري بوجود ميآيند. از آنجايي كه شناخت و كاربرد بهتر فلسفه براي همه اقشار پرستاري مستلزم شناخت مفاهيم پايه فلسفي است و به دليل اينكه در دروس مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد به اين مهم خيلي آشكارا پرداخته نشده است محقق بر آن شد براساس تجربيات و با استفاده از مقالات و منابع علمي معتبر موجود به بررسي جنبههاي مختلف فلسفه و نقش آن در پرستاري بپردازد.
واژههاي كليدي: فلسفه، پرستاري، فلسفه پرستاري، حرفه اي شدن.


فلسفـه عبارتست از جستجـوي معني در جهـان (1) و يا مطالـعه مشكلاتـي كه غايـي، انتزاعي و عمومي هستند (2) يك بيانيه فلسفي حقايق را تعريف، ارزشها را كشف و شواهدي براي حمايت از عقايد و عملكردهاي فرد فراهم ميآورد (3).
هر فرد در زندگيش داراي فلسفهاي است. با بلوغ فكري افراد، فلسفه شخصيشان نيز متكامل مـيشود. فلسفه ها چارچوب يا رهنمودهايـي را ارائه مـيدهند. فلسفه هـاي شخصي پرستـاران مستقيماً با فلسفه شان از پرستاري در تعامل بوده و بر رفتارهاي حرفهايشان تأثير ميگذارد (4).
عقايد بيشتر پرستاران قبل از ورود به حرفه پرستاري از صحبتهاي افراد فاميل، دوستان و رسانههاي گروهي و حتي فيلمهاي در مورد پرستاران شكل ميگيرد، كه با شروع به كار و  زمانـي كه فرد به يـك پرستار حرفـهاي و بـا صلاحيت تبديل ميشود دچار تغيير ميگردند.
فلسفه مجموعهاي از اصول و عقايد در مورد يك پديده است و اين ديـدگاه جهاني (پارادايم) است كه آن پديده، ايدهآلها و اهدافش را توضيح ميدهد. نتايج فلسفه مجموعهاي از عقايد درباره دنيا و روش بررسي يافتن پاسخهاي سئوالات است. رهبران پرستـاري احساس كردند بـراي توسعه فلسفه لازم است نخست حيطه پرستاري را تعريف كنند. حيطه ميادين يا قلمرو فعاليت و تأثير آن است. عموماً نظريه پردازان پرستاري چهار حيطه را براي پرستاري مورد اتفاق نظر قرار دادهاند كه عبارتند از شخص، محيط، سـلامت و پرستاري. براي نوشتن فلـسفه بايد

اين چهار حيطه را تعريف كرد. مثلاً اساس شخص را چگونه ميبيند (يك كل) يا محيط را به صورت داخلي، خارجي يا هر دو ببيند. همچنين بگويد سلامتي چيست؟ چگونه به بيماري مربوط بوده و آيا بيماري جزئي از سلامتي است؟ پرستاري چيست؟ هدفش چيست؟ از كجا آمده و به كجا خواهد رفت. با نوشتن خلاصهاي از ارتباط اين حيطههـا بـا هـم مفهومـي از پرستـاري شـكل ميگيرد (5).                                        
داشتـن فرآيندي از فلسفـه حرفهاي فـردي مكتوب و بازبيني آن بسيار مفيد است اما براي بيمارستانها و دانشكدههاي پرستاري بيان عقايد مشترك پرستاري بهصورت نوشتاري كه هدف هدايت عملكرد پرستاران شاغل آن محيط  است، حائز اهميت بيشتري ميباشد. بنابراين، توسعه فلسفه پرستاري صرفاً يك فعاليت آكادميك مورد نياز اعتبارسنجي نيست. داشتن يك فلسفه نوشتاري ميتواند پرستاران را در تصميـمگيـريهاي روزانـه در فعـاليتهـاي پرستاريشان هدايت كند (6). پرستاران با نوشتن فلسفههاي شخصي پرستاري خود، در واقع عملكردهاي حرفهاي خود را منعكس كردهاند كه بايد در بر گيرنده سؤالات زير باشند: پرستار چه كسي است؟ ماهيت سازمان و محيطي كه در آن مشغول به كار هستيد چيست؟ ارزشها و عملكردهاي هدايتگر عملكردهاي حرفهايتان چيستند؟ مسئوليتهاي شما به عنوان يك پرستار چيست؟ بر چه اهداف و شواهد علمي براي هدايت عملكردهايتان و غايت فلسفه پرستاري خود تكيه داريد؟ آيا شهود يا چيزهاي ديگري هستند كه بر عملكرد پرستاري شما تأثير بگذارند؟ با پاسخ به اين سؤالات هر پرستار ميتواند فلسفه پرستاري خود را كشف نمايد (7).
به اين ترتيب فلسفهاي كه در محيطهاي باليني مثل پرستاري بكار ميرود به ارزشها و اعتقادات متخصصان حرفهاي دربارة مراقبت و روشهاي ارائه مراقبت بر ميگردد كه با فلسفه آكادميك فرق دارد. چرا كه متخصصان حرفهاي ممكن است در مورد منشأ و تكامل عقايدشان فكر نكنند، در حالي كه دغدغه اصلي فلسفه آكادميك همين مورد است. به همين دليل است كه نظريه پردازان پرستاري، فلسفه هاي پرستاري كه دغدغة پرستاري و اهداف آن را دنبال ميكنند، پيشنهاد ميدهند (8).
فلسفه بينالمللي جامعه پرستاري در سپتامبر2003 پايه گذاري شد. هدف آن ايجاد يك شبكه بينالمللي از افراد كشورهاي مختلف به منظور ارتقاء و حمايت از نظام فلسفه پرستاري است.
اين مركز اطلاعاتي درباره جامعه و چگونگي عضو شدن به همراه دسترسي به ژورنال(Nursing Philosophy) و جزئيات فلسفه بينالمللي از كنفرانسهاي پرستاري و ساير حوادث ميباشد. آدرس اين سايت:
http://www.ipons.dundee.ac.uk/index  
ميباشد و داراي ماهيت قانوني است (9).
فلسفههاي ما از پرستاري با فعاليتها (عملكردهاي) سنتي پرستاري هماهنگ نيست.
تقاضا براي آموزش باليني رو به رشد است
و عملكردهاي قديمي ما به اين تقاضاها پاسخ نميدهد چرا كه عملكردهاي سنتي، گذشته و حال محور هستند نه آينده محور پس لازم است با خلاقيت، تعليم و تربيتي منطبق بر فلسفههاي به روز داشته باشيم (10).
فلسفههاي پرستاري بيانيههايي هستند از عقايد دربارة پرستاري و نمودهايي از ارزشها در پرستاري كه به عنوان پايهاي براي تفكر و عمل به كار ميروند (11). فلسفة پرستاري در بردارندة ماهيت پرستاري (هستي شناسي)، ماهيت دانش پرستاري (معرفت شناسي) و ماهيت جاري پرستاري (اخلاقيات) است كه توليد عقايد حرفهاي و نظريه را باعث ميشود (12).
براي تعريف يك حرفه به اين ويژگيها نياز است: داشتن يك استاندارد آموزش، سازمانهاي حرفهاي، تعهد، اقتدار، آموزش مداوم. بدنه دانش و شايستگيها، ارزشهاي اجتماعي و لوايح اخلاقي (13). البته گريش(Gerrish)  در مقاله خود نتيجه ميگيرد كه با تثبيت حرفه يا حتـي ايجاد حيطههايـي از يك حرفه جديـد، اعتماد به نفس بوجود نميآيد و تنها، پاسخگويي رشته تقويت ميشود. با اين وجود باعث تضمين قانوني شغلي شده و امنيت نقش كاري پرستاران را در آينده موجب ميشود (14).
ممكن است خوانندگان بپرسند فلسفه در فعاليتهاي روزانه پرستاري چه نقشي دارد و چگونه ميتواند به پرستار در امر مراقبت از مردم كمك كند؟ پاسخ اين است كه حداقل براي شناخت دنياي موجود پرستاري و مقصدي كه احتمالاً در آينده به آن ميرسد، مهم است بدانيم پرستاري از كجا آمده است. نكته مهم ديگر اين است كه بدانيم چه كساني تصميمات در خصوص آنچه كه پرستاري را ميسازد و  نحوه انجام كارها ميگيرند؟ به گفته مازروي (Mazrui,1996) پرستاري به طور تاريخي ريشه در مذهب و علم كه هر دو جهاني بوده و حامي پيشرفت آن ميباشند، دارند (15).
بويس (Bevis.1989) چهار دورة فلسفي در تاريخ پرستاري كه پرستاري را تكامل بخشيده و هنوز هم بر پرستاري امروزه اثر دارند شناسايي نمود. اين دورهها منعكس كنندة تأثيرات فلسفي بر مجموع اطلاعات پرستاري بوده و استراتژيهايي در جهـت شنـاخت پرستـاري امـروزه فراهـم ميآورند.
اولين دوره، رياضت كشي (asceticism) از زمان افلاطون بوده و از ايدهآليسم كه يك حقيقت روحي غايي ماوراء حقايق فيزيكي را بيان ميدارد، برخاسته است. در اين دوره پرستاري به صورت خود انكاري و فدا شدن در راه وظيفه بود كه به عنوان كاري سخت با سود دهي براي كارفرما و منفعت مالي بسيار اندك براي پرستاران تلقي ميشد. تأثيرات اين طرز تفكر عليرغم تلاشهاي نايتينگل (Nightingle) در معرفـي اوليه علـم پرستـاري تا ايـن دوره كماكان وجود دارد. دومين دوره رمانتيسم (به معني وابستگي به زيبائيهاي ناشي از تصورات شخصي) از زمان تأكيد بر ماديگرايي رئاليسمها
كه از انقلاب صنعتي مجدداً رشد كرده بودند،
تكامل يافت. طي اين دوره زماني پرستاري به عنوان نيروي كمكي وفادار پزشكان تبديل و نقش كاري در منازل به بيمارستانها منتقل شد. جايي كه دانشجويان بيشتر مراقبتها را ارائه داده و پرستاران فارغ التحصيل نقش سوپر وايزري ايفا ميكردند. بويس بيان ميكند اين دورة زماني تأثير زيادي بر برنامههاي آموزشي پرستاري تا اواسط قرن بيستم داشته است.
جنگ جهاني دوم دوره زماني جديدي از رئاليسم معرفي كرد كه بويس آن را پراگماتيسم لقب داد. پراگماتيسم به معني نتايج عملي با ارزش چيزي است كه تفسير فلسفي بويس از اين دوره خصوصيت مفيد بودن آن است. زمان جنگ موجب خلق مراقبتهاي حاد شد و به دليل كمبود نيروي كمك پرستار، كارگران مراقبت بهداشتي و تكنيسينها براي كمك به پرستاران بوجود آمدند. سرانجام در اواخر اين دورة زماني، واقعيتهاي عملي باليني غالب شدند. نياز به بخشهاي ويژه، توانبخشي و ساير بخشهاي سيار پرستاران را قادر ساخت بار ديگر به تمركزشان بر مراقبت از مددجو يا نياز انسان برگردند. اين دورة انتقال زمينهاي بـراي ظهـور دورة زمانـي چهـارم يعنـي اگزيستنسياليسم انساني شد. كه اعتقاد دارد حقيقت در ذهن شخص وجود دارد و مجموع يك شخص بيشتر از مطالعات علمي اجزايش است. در اين فلسفه حق آزادي شخص در انتخاب و مسئوليت در قبال خود وجود دارد. اين ارزشها بر تعاملات پرستار- مددجو، مسئوليتپذيري پرستاران و اختيارات حرفهاي نيز تأثير گذاشت (16). با توجه به دورههاي مختلف فلسفي و تأثيراتي كه پرستاري طي زمان از مكاتب فلسفي گرفته به نظر ميرسد پرستاري نيازمند فيلسوفان پرستاري است كه ديدگاههاي پرستاري نسبت به خود رشته، دغدغههاي مربوط به خوب بودن غايي انسان، تكامل سيستمهاي اعتقادي منعكس كننده اخلاقيات و معناي پرستاري را چارچوببندي نمايند. بايد به خاطر داشت كه فلسفه پرستاري هيچگاه بر سنگ كنده كاري نميكند بلكه كاري دائمي براي پيشرفت باقي ميماند (17) .
فلسفه در شكلگيري رشته پرستاري از علم پرستاري هم، نقش اساسـي دارد. در اين خصـوص ادواردز (Edwareds) ادعـا مـيكند پرستاري كفايت لازم براي يك علم منطقي ندارد چرا كه علم منطقي بايد تجربي باشد و با توجه به نقصان اجماع نظر در زمينة فلسفه پرستاري طي 40 سال گذشته از اين ادعا دفاع ميكند. اما ونيترز (Winters) دلايل ديگري آورده و اشاره ميدارد علم تجربي تنها جنبهاي از پرسشها در پرستاري بوده و روشهاي فلسفي و غير تجربي نيز اهميت زيادي به عنوان جنبههاي ديگري از پرسشهاي علمي دارند. حتي مليس (Meleis) هم اين حوادث را به عنوان «بازگشت تاريخي» معرفي كرده و سه مكتب فكري تحت عناوين نظريه پردازان نياز (هستي شناسي چه كسي)، نظريه پردازان تعامل (هستي شناسي نحوه كار) و نظريه پردازان پيامد (هستي شناسي چرايي) را شناسايي نموده است. ولي نهايتاً نتيجه گرفت كه پرستاري با تلاش مداوم در جهت پيوستگي همة جنبههاي كارآي علم در رشته ميتواند خدمت رساني بهتري را ايفا نمايد (18). از معيارهاي اصلي يك حرفه داشتن پايه و  اساس دانش است كه بيشك از فلسفه همان رشته حاصل ميگردد.
حدود يك قرن است كه پرستاري براي حرفهاي شدن تلاش ميكند و اگر بخواهد به تلاشش در اين جهت ادامه دهد شايد لازم باشد به عقب برگشته و اصول و هنر اجراي كار پرستاري را در ارتباط با فلسفه، تئوري و دانش و علم پرستاري در نظر بگيرد. يعني همان چيزي كه در رابطه با حرفهاي شدن و بدست گرفتن يك موقعيت حرفهاي، امروزه وجود دارد (19). با اينكه هدف اصلي تحقيقات پرستاري توليد دانش است ولي به دليل تعميمپذيري ضعيف دانش، بحران اعتماد در دانش حرفهاي (20)، نداشتن تعريفي واضح از فرهنگ جاري تحقيقات، همگي منجر به شكاف بين تحقيق و عمل شده است (21) پديده جديد جهاني شدن دانش هم ميتواند از جهاتي موجب نفوذ دانش چند كشور خاص بر ساير كشورها و تضعيف دانش بومي آن مناطق گردد (22) پري (Perry) هم در مقاله خود بيان داشته مطالعات مروري بر پرستاري معاصر، در سطوح عالي پرستاري تلاش براي حرفهاي شدن است (23). بايد اذعان نمود گرچه پرستاري در رشد خود بسمت حرفهاي شدن رو به بلوغ است، لازم است به موارد وسيعتري همچون گسترش قانوني نقش، پذيرش فلسفه غنيسازي نقش و رفع موانع درون و بين حرفهاي رسيدگي شود. در حقيقت به كارهايي كه در حيطه وظايف پزشكي بوده و در آموزشهاي سنتي پرستاران قرار ندارد اما پاية اصول مستقلسازي پرستاران متخصص است بپردازند. بنابراين لازم است پرستاران فلسفة گسترش نقش را در جهت حرفهاي شدن گرفته و سهم آن را در مراقبت سلامتـي بـا وضـوح بيشتـري چارچـوببنـدي كنند (24).
طي دهههـاي 1970 و 1980 صاحب نظـران پرستاري به طور فزآينده بيان كردند، اگر پرستاري بخواهد يك رشته و يك حرفه شود بايد به اين سؤال كه «پرستاري چيست؟» پاسخ دهد. بدنبال اين مطلب مفاهيم پرستاري توسعه يافتند و از آنها تئوريهاي پرستاري كه از تئوريهاي علمي رشتههايي چون روانشناسي، جامعهشناسي و فيزيولوژي گرفته شده بودند، توليد شدند. اما بر سر اينكه آيا اين تئوريهاي مشتق شده، واقعاً تئوري هستند بحثهايي بوجود آمد. برخي اظهار داشتند اين تئوريها بيش از حد ناقص هستند كه بتوان آنها را تئوري دانست و بيشتر مدل يا چارچوب هستند، عدهاي ديگر نيز بيان داشتند اينها بيشتر فلسفه پرستاري هستند تا تئوريهاي پرستاري. در واقع به اين دليل امكان داشتن تئوري را در رشته پرستاري رد ميكردند كه لازمه تئوري را داشتن دانش عملي ميدانستند. در تلاش به پاسخ به اين بحثها ميتوان بر پاية مفهوم ماريتاين
(Maritain) از فلسفه در خصوص امكان پذيري و خصوصيات تئوري پرستاري استدلال كرد. ماريتاين در نوشتههايش بين فلسفه تعمقي و فلسفه عملي تمايز قائل شد. در فلسفه تعمقي، دانش بخاطر خود دانستن به تنهايي جستجو ميشود در حالي كه، در فلسفه عملي، دانش بخاطر عمل يا ساختن مورد جستجو قرار ميگيرد. بطور ويژهتر، در فلسفه عملي، عمل بشر يا خوبي غايي بشر مدنظر اخلاقيات (فلسفة اخلاق) و ساختن بشر يا خوبي خاص بشر مدنظر فلسفة هنر است. هر دو شاخة فلسفة عملي- اخلاقيات و فلسفه هنر، شامل اصولي هستند كه ماهيتاً انتزاعي و جهاني ميباشند (25). گرچه اين انتقاد نيز از طرف برخي صاحبنظران وارد است كه تعداد تئوريهاي پرستاري بحدي زياد شده كه در تعريف و شناسايي پرستاري دچار ابهام و سرگشتگي گرديدهاند (26). در  اين راستا اشاره به فلسفه تكنولوژي نيز كم اهميت نميباشد. تكنولوژي در واقع اشياء و منابعي است كه براي درمان و مراقبتهاي پرستاري و پزشكي بوجود ميآيند مثل گوشي پزشكي يا ابزار وسايل داروسازي، همچنين بعنوان دانش و مهارتهاي همراه با استفاده و كاربرد منابع و اشياء در فعاليتهاي روزمره پرستاران هم بكار ميرود. فلـسفه تكنولـوژي تـلاش در جهت تفـسير پديدههاي معاصر و روشي بسوي چالشهاي موجودي است كه بر تعمق فلسفي و نقد تكنولوژي تأكيد دارند. در سالهاي اخير علم و تكنولوژي را در دو بدنة مجزاي دانش و مهارتها معرفي نموده و بيان ميدارند تكامل و توسعه فلسفي و مفهومي در جهت توضيح تكنولوژي در حيطه پرستاري به پيشبرد عملكرد باليني، مراقبت از بيمار و مراقبت سلامتي كمك خواهد كرد. به علاوه، مسئولين در قبال آينده پرستاري و مراقبت بهداشتي ما را الزام به پذيرش تغيير ميكند و فلسفه  تكنولوژي ميتواند هدايتگر ما به تغيير در عملكرد براساس اطلاعات متخصصان حرفهاي بطريق شناخت و پاسخ به چالشها و دوگانگيها باشد (27).
البته با توجه به همه اين مشكلات پري (Perry) با استفاده از كار لونرگان (Lonergan) كه در دو جزء كليدي (چالش ذهني، عيني بررسي پرستاري و عقلانيت در مقابل دانش علمي) چاره كار را پيوستگي تئوري، علم و عمل در خود استعلائي هر پرستار جداگانه به صورت متناسب كردن هر دانش عقلي با خود نسبت به موقعيت بيمار دانست (28)، اما متأسفانه به نظر نميرسد توافقي بر سر دانش واحد پرستاري وجود داشته باشد. در هر حال، بحث و مذاكرات پيگير در خصوص ماهيت دانش پرستاري بايد در بردارندة تغيير هم در حيطه فلسفـي و هم اثرات طولانـي مدت جهاني شدن دانش باشد (29).
از طرفي به نظر ميرسد هم فلسفه و هم سلامت بخش پيوستهاي از زندگي مردم جامعه باشند و با توجه به مفهوم فلسفه كه بر پايه ارزشهاي افراد قرار دارد ميتوان از فلسفه در مشاورههاي فلسفي پرستاري از جمله كمك به افراد با سوء مصرف مواد سود جست. چرا كه هدف مشاورههاي فلسفي كمك به مردم در ادارة وقايع زندگيشان به طريقي كارآمد و مؤثر است. اين شيوه حتي بر اين باور است كه فلسفه ميتواند پاسخي به سؤالات مردم در خصوص نحوة داشتن يك سبك زندگي خوب، سالم و بهداشتي هم  فراهم آورد (30).
بحث:
هر فردي در زندگي داراي فلسفه است. پيشرفت هر رشته از جمله پرستاري در گرو توليد تئوري، دانش، انديشه و علم خاص خود است. تئوريها هم از علم بوجود ميآيند و هم بر پالايش و ارتقاي علم تأثير مستقيم دارند. خود تئوريها به لحاظ سطح انتزاع از فلسفه جاري هر رشته پديد ميآيد. بر همين اساس عنوان شد فلسفه پرستاري به اعتقاد سيستم از حرفه و فراهم آوردن ديدگاهي براي عملكرد، دانش و تحقيق بر ميگردد. همچنين فلسفه به توليد تئوريهاي عمليتر و متناسب كمك مينمايد. با اين وجود گرچه ضرورت وجود فيلسوفان پرستاري شديداً احساس ميشود، وليكن هنوز هم يك فلسفه غالب در رشته پرستاري مستولي نيست (31).
همچنين عليرغم نياز رشته به دانش پايه پرستاري براي حرفهاي شدن متأسفانه ظاهراً توافقي بر سر دانش واحد نيز وجود ندارد. اما با استناد به مفهوم ماريتاين از تمايز فلسفه تعمقي از فلسفه عملي نياز پرستاري به دانش عملي كه لازمه تئوري پرستاري است را ميتوان مرتفع ساخت و با توسعه و غنيسازي نقش، تكامل و توسعه فلسفي و مفهومي در جهت توضيح تكنولوژي در حيطه پرستاري و همچنين ايجاد و پذيرش تغيير هم در حيطه فلسفي و هم ماهيت جهاني شدن دانش ميتوان در راستاي اثبات حرفه قدمي محكمتر و قويتر برداشت.
پيشنهـاد: با توجه به اهـميت فلسفـه در حرفهاي شدن و فقدان فلسفهاي غالب در رشته پرستاري پيشنهاد ميگردد، كليه محققين و عالمان حرفه در جهت تبيين فلسفهاي روشن براي پرستاري گام برداشته و با همكاري سياستگـذاران، مسئـولان و ردههـاي مختلـف پرستاري فعال در حيطههاي مختلف آموزشي، بهداشتي، درماني براي حرفهاي شدن پرستاري تلاش نمايند.

    مريم رواني‌پور


كلمات كليدي اين مقاله:فلسفه، پرستاري، فلسفه پرستاري، حرفه اي شدن. جلسه دفاع پايان نامه PhDخانم ندا مهرداد دانشجوي دوره چهارم PhD دانشكده پرستاري و ماما يي

موضوع:گستره استفاده از تحقيقات درعملكرد باليني پرستاران ،بررسي و تحليل موانع وتسهيل كننده هاي آن :ارائه وتست مدل مناسب

استاد راهنما:خانم دكتر صلصالي

در تاریخ سه شنبه 13/9/86 ساعت 16-14 در محل سالن شورا دانشكده پرستاري و مامايي برگزار گردیدعنوان دوره اولویت
تفسیرنوارقلب گروه (1)
تفسیر گاز خون شریانی گروه (1)
کار با دستگاه های مختلف گروه (1)
کنترل عفونت گروه (1)
احیاء پیشرفته گروه (1)
احیاء مقدماتی گروه (1)
گزارش نويسي گروه (1)
ارتباط درمانی گروه (2)
اخلاق پرستاری گروه (2)
آشنایی با پروسیجرهای مراقبتی و درمانی پرستاری گروه (2)
تدابیر پرستاری در بیمارهای گوارش گروه (2)
تدابیر پرستاری در بیماریها و اورژانس های ارتوپدی گروه (2)
تدابیر پرستاری در بیماریها و اورژانسهای چشم گروه (2)
تدابیر پرستاری در بیماریها و اورژانسهای گوش، حلق و بینی گروه (2)
تدابیر پرستاری در بیماریها و اورژانسهای زنان و مامایی گروه (2)
تدابیر پرستاری در بیماریها و اورژانسهای دستگاه تناسلی و ادراری مردان گروه (2)
تدابیر پرستاری در بیماریها و اورژانسهای پوست و سوختگی گروه (2)
تدابیر پرستاری در بیماریهای عفونی گروه (2)
معاینه فیزیکی بیمار گروه (2)
تدابیر پرستاری در بیماریها و اورژانسهای تنفسی گروه (2)
تدابیر پرستاری در بیماریها و اورژانسهای قلبی و عروقی گروه (2)
تدابیر پرستاری در بیماریها و اورژانسهای اعصاب گروه (2)
تدابیر پرستاری در بیماریها و اورژانسهای کلیه و مجاری ادراری گروه (2)
تدابیر پرستاری در اورژانسهای داخلی گروه (2)
مراقبتهای قبل و بعد از عمل جراحی گروه (2)
تدابیر پرستاری در اورژانسهای جراحی گروه (2)
آموزش به بیمار گروه (3)
مدیریت پرستاری گروه (3)
فناوري اطلاعات وICDL گروه (3)
تریاژبیمارستانی گروه (3)
مقابله با بحرانهای بیولوژیک ، شیمیائی ورادیولوژیک گروه (3)
مراقبتهای روانی ازبیماران دربحران گروه (3)
کارگاه روش تحقیق گروه (3)
زبان تخصصی گروه (3)
تریاژ دربحران گروه (3)
تروما گروه (3)
 

آشنایی با مقررات ، قوانین ،پروتکلهای پرستاری دربخش های مختلف بیمارستان
معرفی خود به مددجو قبل ازارائه خدمت
مخاطب قراردادن مددجو بانام ونام خانوادگی
راهنمایی و مشاوره به بیمار و خانواده وی
توضیح روش انجام کاربه بیمار
اخذ اجازه ازبیماردرمواردی که زندگی وی درخطر نباشد
لحاظ نمودن نظر بیمار درتصمیم گیریهای درمانی
مودبانه بودن لحن ارائه دهنده خدمت با بیمار و همراهان وی
پاسخ صحیح و قابل فهم به سوالات بیمار
پرهیز ازطرح سوال خصوصی وشخصی مددجو در حضور سایرین
حفظ حریم شخصی بیمار
توانائی کاربا کامپیوتر
انجام مصاحبه با بیمار و گرفتن تاریخچه
مشاهده و معاینه فیزیکی از سر تا پای بیمار و ثبت وگزارش اختلالات
بررسی پرونده بیمار و کنترل دستورات
ثبت وگزارش نویس به روش استاندارد
آشنایی با استانداردهای ساختار ، فرآیند و برآیند خدمات پرستاری
کار با دستگاه های مختلف
احیاء مقدماتی قلب و ریه
احیاء پیشرفته قلب وریه
تفسیر نوار قلب
تفسیر گازهای خون شریانی
کارباکامپیوتر
تشخیص و بررسی تنفسی بیمار و اطمینان از باز بودن راه هوایی بیمار
تشخیص الگوهای نامناسب تنفسی و ضرورت اتصال بیمار به ونتیلاتور و تنظیم مختصات آن متناسب با شرایط بیمار و جداسازی بیمار از ونتیلاتور بر اساس تفسیر گازهای خون شریانی
تشخیص همودینامیک غیر طبیعی و انواع ریتمها و اجرای اقدامات پیشرفته برای رفع شرایط خطر ساز برای بیمار
تشخیص عوامل ایجاد کننده اختلال در سطح هوشیاری و ارجای اقدامات متناسب با سطح هوشیاری بیمار
ارزیابی کامل بیمار پس از انجام عمل جراحی و پروسیجرهای تهاجمی و مراقبت دقیق از کلیه سیستمهای مرتبط با نوع پروسیجر انجام شده
کنترل میزان جذب و دفع و تشخیص علائم و درمان عوارض و اختلالات الکترولیتی طبق تجویز پزشک
توانایی تشخیص ، برنامه ریزی ، اقدام و ارزشیابی بیماران در شرایط ویژه
بررسی وضعیت تغذیه ای بیمار و آشنایی با روشهای مختلف تغذیه در بیماران و شناسایی عوارض جانبی بکار گیری روشهای تغذیه جانبی و انجام اقدامات لازم طبق دستور پزشک
گذاشتن تشخیص پرستاری برای بیمار بر اساس بررسی های انجام شده ، برنامه ریزی و اجرا طرح مراقبت درمانی
انجام اقدامات اولیه احیاء قلبی و ریوی تا حضور تیم احیاء
انجام مراقبتهای تنفسی ( باز کردن راه هوایی ، گذاشتن لوله تراشه با حضور پزشک ، اکسیژن رسانی ، ساکشن ، مراقبت از تراکئوستومی ، تمرینات تنفسی و ...)
انجام مراقبتهای همودینامیک ( مانیتورینگ ، بررسی علائم حیاتی ، مایع درمانی ، توزین روزانه و ...)
انجام مراقبتهای سیتسم عصبی و حواس پنج گانه ( بررسی سطح هوشیاری ، آگاهی بیمار به زمان مکان وشخص ، بررسی رفلکسها و...)
انجام مراقبتها در رابطه با تعادل الکترولیتها ( کنترل جذب و دفع ، بررسی و حفظ تعادل الکترولیتی و تصحیح اختلالات الکترولیتی طبق تجویز پزشک و ...)
انجام مراقبتهای سیستم تغدیه ای ( توجه به رژیم غذایی بیمار، روشهای تغذیه درمانی و ...)
انجام مراقبتهای سیستم پوششی ( پیشگیری از زخم بستر ؛ مراقبت از پوست و انواع زخمها و ....)
انجام مراقبتهای دفعی ( سوند گذاری ، شستشوی مثانه ، مراقبت از سوند و درنها ، مراقبت از کلستومی ،انواع تنقیه ها و ....)
انجام مراقبتهایی در رابطه با تحرک بیمار ( حرکت در تخت ، تغییر پوزیشن ، انتقال بیمار ، خروج از تخت ، انجام حرکات غیر فعال و فعال ،بکار گیری وسایل کمک حرکتی و ....)
تامین بهداشت فردی ( پوست ، مو ، دهان ) و خواب ، استراحات و آسایش بیمار
مشارکت و همکاری در انجام آزمایشات کلینیکی و پاراکلینیکی
تامین نیازهای پایه مراقبتی ( بخوز، داروهای خوراکی ، واژینال ، رکتال ، تزریقی ، مایعات وریدی ، تزریق خون و فرآورده های خونی ) و پیشگیری و کنترل اثر درمان و عوارض آن
تامین نیازهای پایه مراقبتی ( بخوز، داروهای خوراکی ، واژینال ، رکتال ، تزریقی ، مایعات وریدی ، تزریق خون و فرآورده های خونی ) و پیشگیری و کنترل اثر درمان و عوارض آن
انجام اقدامات مناسب در جهت تامین ایمنی و پیشگیری از حوادث احتمالی
نظارت و کنترل بر مراقبت از جسد طبق موازین شرعی
تحویل بیمار از پرسنل شیفت قبل و دریافت گزارش بر بالین بیمار
پذیرش بیمار در بخش
ترخیص بیمار از بخش
نظارت و پیگیری انتقال بیمار به سایر بخشها بیمارستان ، انجام اقدامات کلینیکی و پاراکلینیکی B382یا سایر مراکز
هماهنگی با سوپر وایزر جهت تعیین تخت ویزه از ستاد فوریتهای دانشگاه
راند بخش با سوپر وایزر
حضور در زمان ویزیت بیمار و چک دستورات پزشک و اجرای به موقع آن
پیگیری مشاوره های تخصصی بیمار
انجام مراقبتهای قبل ، حین و بعد از عمل جراحی
انجام کلیه مراقبتهای مورد نیز بیمار
ثبت کلیه موارد فوق در پرونده بیمار و گزارش پرستاری
بررسی نیازهای آموزشی مددجو و خانواده وی
استفاده از روش مناسب با سطح تحصیلات و فرهنگ بیمار جهت آموزش
مستند سازی آموزشهای ارائه شده
بررسی اثر آموزش ارائه شده به بیمار و خانواده وی
نظارت بر عملکرد پرسنل جدید الورود
مدیریت بخش در زمان عدم حضور فرد واجد شرایط دیگر
نظارت بر عملکرد دانشجویان پرستاری در بخش
نظارت بر عملکرد کاردان اتاق عمل و بیهوشی
نظارت بر عملکرد بهیاران
نظارت بر عملکرد کمک بهیاران
شستن دستها طبق استاندارد
رعایت احتیاطات استاندارد در حین انجام مراقبتهای پرستاری و درمانی
استفاده از مواد ضد عفونی کننده طبق استاندارد توصیه شده بیمارستان
آشنایی با روشهای استریلیزاسیون وسایل و تجهیزات
رعایت نکات استریل در حین انجام مراقبتهای پرستاری مانند سونداژ و پانسمان
گزارش موارد عفونت بیمارستانی به سوپر وایزر کنترل عفونت
گزارش موارد نیدل استیک به دفتر پرستاری
واکسیناسیون و کنترل تیتر
شرکت در دوره های آموزشی بدو خدمت و ضمن خدمت
شرکت در کارگاهها و سمینارها با هماهنگی سوپروایز آموزشی بیمارستان
همکاری با رابط آموزشی بیمارستان
گزارش نیازهای آموزشی خود به سر پرستار و رابط آموزشی بخش مربوطه
همکاری در آموزش دانشجویان پرستاری
همکاری در طرحهای پزوهشی مرتبط با رشته پرستاری
همکاری در تدوین استاندارد های مراقبتی و درمانی
همکاری و تدوین شاخصهای برآیندی
اجرای طرح مراقبتی پرستاری
همکاری با کمیته بهبود کیفیت خدمات پرستاری
انجام مراقبتهای توانبخشی مقدماتی فیزیوتراپی و ارجاع بیمار به مراکز توانبخشی
 


جلب اعتماد و اطمینان مددجو ( فرد ، خانواده ) وبر قراری ارتباط حرفه ای
بررسی و شناخت و کسب اطلاعات از وضعیت سلامت مددجو و ثبت در پرونده طبق فرمهای موجود
تعیین و ثبت مشکلات و نیازهای درمانی و بهداشتی مددجو و تشخیص پرستاری مبتنی بر دانش، مهارت و پژوهش
انجام اقدامات مراقبتی و مدیریتی بر اساس استانداردهای حرفه ای پرستاری و ثبت و پیگیری آن
بررسی نیازهای آموزشی ،اجرای آموزش به بیمار و خانواده وی و ارزیابی نتا یج آموزش
سرپرستی و نظارت مستمر بر حسن اجرای اقدامات مراقبتی توسط سایر اعضای گروه پرستاری
انجام و نظارت بر اقدامات ضروری به منظور پیشگیری از عفونت بیمارستانی
مشارکت و همکاری در برنامه های آموزشی و پژوهشی
مشارکت در ارائه خط مش های مراقبتی و توانبشخی در جهت بهبود مداوم کیفیت خدمات


فهرست كتابهاي منتشر شده در زمينه پرستاري

 

ارزيابي , درمان و مراقبت هاي پرستاري در اختلالات عضلاني اسکلتي

مترجم: دکتر محمد علي محسني - معصومه باقري نسامي
تاريخ چاپ: بهار ۸۵
قطع: وزيري
قيمت: ۴۹۵۰ تومان

درسنامه روان پرستاري (چاپ دوم)

مترجم: فاطمه نوغاني- جميله محتشمي
تاريخ چاپ: بهار ۸۵
قطع: وزيري
قيمت: ۵۹۵۰ تومان

 


آي.وي .تراپي (درمان داخل وريدي به زبان ساده)

مترجم: دکتربابک عزيز افشاري
تاريخ چاپ: تابستان ۸۴
قطع: رقعي
قيمت: ۴۹۵۰ تومان

 

درسنامه روان پرستاري گروه درماني براي دانشجويان (کارشناسي ارشد)

نويسنده: دکتر نوغاني -دکترمحتشمي
تاريخ چاپ: بهار ۸۴
قطع: وزيري
قيمت: ۱۹۵۰ تومان

 

 

 

 

درسنامه روان پرستاري(فرد درماني)براي دانشجويان كارشناسي ارشد

نويسنده: جميله محتشمي-فاطمه نوغاني
تاريخ چاپ: پاييز ۸۳
قطع: وزيري
قيمت: ۳۴۵۰ تومانحذف کلماتي که قبلا در موتورهای جستجو ، جستجو کرده ايد

یکی از مشکلاتی که شاید شما هم در هنگام کار با مرورگر اینترنت اکسپلورر به اون برخورد کرده باشید اینه که وقتی کلمه ای رو در موتورهای جستجو تایپ می کنید ، اون كلمه در هارد كامپيوتر شما ذخيره ميشه و هر كسي كه از كامپيوتر شما استفاده كنه ، ميتونه بفهمه كه شما چه چيزهايي رو جستجو كرديد . اين كلمات حتي با پاك كردن كوكي ها هم پاك نميشن و بعضي از افراد براي پاك كردن اونها از نرم افزار هاي خاص استفاده مي كنند ، در صورتي كه مرورگر  IE اين امكان رو در اختيار ما گذاشته كه بتونيم هر وقت كه دلمون خواست اين كلمات رو از روي هارد پاك كنيم و حتي ميتونيد كاري كنيد كه اين اطلاعات ديگه ذخيره نشه . براي پاك كردن اين كلمات مطابق زير عمل كنيد .

1- در مرورگر IE بروي نوار ابزار Tools کليک نماييد و از منوي آن بروي عبارت Internet Options کليک کنيد .

2- بعد از باز شدن پنجره Internet Options بر روي برگه Content کليک نماييد .

3- در اين برگه بروي دکمه AutoComplete کليک نماييد .

4- در صفحه جديد (AutoComplete Settings ) بروي دکمه Clear Forms کليک نماييد .

با انجام اين کار تمامي کلماتي که در موتور هاي جستجوگر تايپ کرديد پاک ميشه . همچنين تمامي کلماتي که به عنوان UserName در سايت هاي مختلف براي ورود به حساب کاربري خودتون تايپ كرديد هم پاك ميشن . اگر قصد ذخيره اين اطلاعات رو نداريد ، در همان صفحه ، گزينه Forms را از حالت انتخاب خارج كنيد .رشته هاي كارشناسي
    با راه اندازي 9 رشته كارشناسي ارشد و 4 رشته دكتراي تخصصي (phD) به منظور قدرداني از زحمات مردم مظلوم و شهيدپرور آبادان و خرمشهر در دانشگاه واحد بين الملل واحد خليج فارس موافقت شد.
    براساس مصوبه يكصد و هفتاد و هشتمين جلسه شوراي گسترش دانشگاههاي علوم پزشكي رشته هاي پرستاري، مامايي، فيزيوتراپي، تغذيه، انگل شناسي، علوم تشريح، بيوشيمي، فيزيولوژي، ميكروب شناسي در مقطع كارشناسي ارشد و فيزيولوژي، فارماكولوژي، علوم تشريح و ميكروبيولوژي در مقطع دكتراي تخصصي (phD) در واحد بين الملل خليج فارس راه اندازي شد.انتقاد و دشمنی

نقد پذيري و قبول اشتباه، نشانه شخصيت و ميزان براي شناخت انسان‌هاي با انصاف و واقع نگر است. از طرفي نقد ناپذيري و كامل دانستن خود، نشانه نوعي غرور و تكبر است كه منشأ آن خودخواهي و يا خود مطلق انگاري انسان است.
گاهي افراد به دليل حُبّ نفس حاضر نيستند خود را داراي عيب و نقص بدانند، از اين رو نقد ديگران را غرض ورزي مي‌پندارند و "منتقد" را دشمن مي‌انگارند.ما همه پرستاريم
نيست زير آسمان کاري پر ستاره تر از پرستاري


اشعاری از مولانا:

 

اي‌ قوم‌ به حج‌ رفته‌ كجاييد كجاييد؟


معشوق‌ همين‌ جاست‌ بياييد بياييد


معشوق‌ تو همسايه‌ ديوار به ديوار


در باديه‌ سرگشته‌ شما در چه‌ هواييد؟


گر صورت‌ بي‌صورت‌ معشوق‌ ببينيد


هم‌ خواجه‌ و هم‌ بنده‌ و هم‌ قبله‌ شماييد


گر قصد شما ديدن‌ آن‌ كعبه‌ جانست‌


اول‌ رخ‌ آيينه‌ به صيقل‌ بزداييدخطای پرستاری

در گزارشي که به وسيله موسسه طبابت باليني ارايه شده است، موارد زير در فهرست شايع‌ترين اشتباهات  پرستاري ذکر شده است:
1) استاندارد نبودن زمان تجويز: به ويژه در انتهاي شب يا صبح زودهنگام تجويز دارو در زمان نامناسب بسيار شايع است.
2) تجويز ناکامل داروها: اين اشتباه به ويژه درباره داروهايي که از مسير داخل وريدي تجويز مي‌شوند شايع‌تر است، اما در روش‌هاي ديگر نيز ديده مي‌شود.
3) کنترل علايم حياتي:  بايد پيش از تجويز برخي از داروها بايد علايم حياتي بيمار را کنترل کرد.
4) تجويز داروهاي خوراکي به شکل تزريقي: کشيدن محلول‌هاي خوراکي در سرنگ‌هاي تزريقي از اشتباهات شايع و عجيب ذکر شده است.
5) ثبت نادرست اطلاعات: بيشتر پرسنل از اهميت ثبت دقيق و با جزئيات کامل اطلاعات در پرونده بيماران غافلند.
پژوهشگران اين طرح اعلام کردند مخصوصا زماني که از  پرستاران درخواست مي‌شود که براي چند بيمار مختلف دارو حاضر کنند، احتمال خطا و اشتباه در آنها بيشتر مي‌شودقلب مصنوعی

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاریقلب همانند موتوری در بدن ما می باشد که وظیفه کارکرد همه قسمت ها را بر عهده دارد . اساساٌ قلب پمپ ماهیچه ای می باشد که اکسیژن و جریان خون را به ریه ها و اندام های مختلف بدن میرساند .ادامه مطلب
خبرنامه الکترونیک جامع پرستاری کشور

به یاری خداوند تا کنون بیش از ۱۵۲۷  نفر در خبرنامه الکترونیک جامع پرستاری کشور عضو  شده اند و این خبرنامه جهت اعتلای ارزش کار پرستاری و جایگاه پرستاران تلاش خواهد نمود

از کلیه دوستانی که تا کنون  این خبرنامه عضو نشده اند درخواست می گردد نام و ایمیل خود را در قسمت عضویت در خبرنامه ستون سمت چپ درج نموده

 پس تا دیر نشده به عضویت خبرنامه جامع پرستاری درآئید

عضویت در خبرنامه جامع پرستاری

مزایای عضویت در خبرنامه الکترونیک جامع پرستاری کشور :

1- دریافت اخبار تازه های پرستاری .

2- دریافت اطلاعات از كنگره های مرتبط داخلی و خارجی .

3- امكان شركت در دوره ها، كارگاه ها و برنامه های آموزشی  .

4- امكان دریافت كمك مشاوره ای در زمینه های تحقیقاتی پرستاری .

5- امكان استفاده از بانك های اطلاعاتی .

6- شركت در پروژه های تحقیقاتی مرتبط با پرستاری متناسب با تخصص و گرایش فرد .

اعتراض پرستاران بيمارستانهاي اروميه به افزايش ساعت كاري و اضافه كار اجباري

 

پرستاران بيمارستانهاي خميني, طالقاني و مطهري و  مراكز درماني شهرستان اروميه به آنچه كه افزايش ساعات كاري اعلام شد دست به   اعتراض  زدند.

يكي از پرستاران بيمارستان خميني گفت: مسئولين دانشگاه علوم پزشكي و خدمات درماني آذربايجان غربي طي بخشنامه اي ساعات كار پرستاران را از 160 ساعت در ماه به 175 ساعت افزايش داده و براي هر پرستار نيز 50 ساعت اضافه كاري اجباري در نظر گرفته اند اما در اين بخشنامه به رغم افزوده شدن به ساعت كاري پرستاران از افزايش دستمزدها سخني به ميان نيامده و دريافتي پرستاران در ازاي ساعت كار اضافه هيچ نغييري نكرده است. در حاليكه وضعيت معيشتي پرستاران با حجم كار فشرده اي كه دارند اساسا مناسب نيست و با توجه به تورم سرسام آور موجود حتي در وضعيت قبلي همه معترض بودند.

وي گفت پرستاران اعتراضات خود را مكتوب هم اعلام كرده اندرييس دانشگاه علوم پزشکي مشهد خبرداد:
پذيرش دانشجوي دكتري پرستاري از بهمن ماه

سرويس: آموزشي
1386/09/10
12-01-2007
13:38:21
8609-05359: كد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - مشهد
سرويس: آموزشي

رييس دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: از بهمن ماه سال جاري در مقطع PHD در رشته پرستاري پذيرش خواهيم داشت.

دکتر مسعود ملکي در گفت‌وگو با خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه خراسان، گفت: گسترش و توسعه علم در کشور منوط به داشتن ابزار و لوازمي است که فضا و تجهيزات از آن جمله مي‌باشد و نيز نيروي انساني (عضو هيات علمي، پرسنل) و مديريت مجموعه عواملي هستند که دست به دست هم مي دهند و با مساعدت و حمايت مقامات مافوق دانشگاه ها را به سوي هر چه علمي شدن پيش مي برند.

وي به گسترش فضاي فيزيکي دانشگاه در سال جاري اشاره کرد و گفت: دانشکده بهداشت و پيراپزشکي در يک محل بود که تفکيک آن جزو مصوبات سفر رييس جمهور بود و اکنون درصدد طراحي و ساخت يک دانشکده ديگر و جدا کردن اين دو از يکديگر هستيم.

وي به رشته هاي جديد در دانشگاه علوم پزشکي مشهد اشاره کرد و گفت: در دانشکده پرستاري تنها تا مقطع کارشناسي ارشد پذيرش داشتيم اما از بهمن ماه جاري در مقطع PHD پذيرش خواهيم داشت، همچنين PHD بهداشت باروري که سال گذشته به صورت مشترک با اصفهان مجوز گرفته شد، آغاز مي‌شود.

دکتر ملکي به دو برابر شدن ظرفيت پذيرش دانشجو در دانشکده داروسازي طي 2 سال اخير اشاره کرد و گفت: امسال براي اولين بار در رشته پزشکي هسته اي پذيرش تربيت دستيار خواهيم داشت.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي مشهد ارتقاي سطح تحصيلات دانشگاهي در دانشگاه علوم پزشکي مشهد را ازجمله سياست هاي اين دانشگاه عنوان کرد وگفت: اميدواريم مقاطع کارداني را از مشهد به شهرستان‌ها انتقال دهيم و تنها در مقاطع فوق ليسانس و بالاتر پذيرش نماييم.

وي به بهره برداري از دانشکده پزشکي با زير بنايي به وسعت 25 هزار متر مربع اشاره کرد وگفت: دانشکده پرستاري پيراپزشکي و بهداشت و داروسازي مشهد از کيفيت مناسب برخوردار نيست دانشکده پيراپزشکي و بهداشت استجاري آستان قدس رضوي است که اخيرا در خصوص تخليه آن نيز به ما فشار آورده اند که خواستار مساعدت مسوولان کشور در اين خصوص هستيم. همچنين دانشکده پرستاري و داروسازي احتياج به نوسازي و استاندارد سازي دارد.

انتهاي پياماورژانس تهران 733 بيمار را مداوا كردند

طي شبانه روز گذشسته تكنسين هاي اورژانس تهران با حضور بر بالين 733 بيمار و مجروح به مداواي آنان پرداختند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، از مركز اورژانس تهران در 24  ساعت گذشته پرستاران و تكنسين هاي اورژانس در 379 مورد از حوادث بيماران و مصدومان را به صورت سر پاي درمان و 358 مورد آنها را پس از درمان هاي اوليه به بيمارستان منتقل كردند.
بنابراين گزارش، در شبانه روز گذشته 132 تن با علائم بيماري قلبي و 65 بيمار با نشانه ناراحتي هاي تنفسي از خدمات رايگان اورژانس بهره مند شدند.
همچنين نيروهاي امدادي در 57 مورد از حوادث براي تسريع خدمت رساني به شهروندان در مناطق پر تردد ترافيك با موتور در محل حادثه حضور يافتند./لتشكيل شبكه داوطلبين بهداشت از اهداف زندگي سالم است


موضوع محورهاي مشاركت در جامعه يكي از اساسي ترين موضوعات نظام سلامت است.
به گزارش مركز خبري اميد، دكتر اميرخاني مديركل اداره بهداشت و سلامت وزارت بهداشت در حاشيه اولين كارگاه آموزشي تربيت مربي استاني با عنوان بسيج الگوي زندگي سالم گفت: در كشور حدود 4 هزار حوزه بسيج قابل پيش بيني است كه 50 حوزه را به عنوان مجري طرح ارتقاي سلامت تعيين مي كنيم.
وي در ادامه افزود: تلاش ما اين است كه با اين ظرفيت سلامت جامعه را توانمند كرده و قريب به 30 تا 50 درصد پايگاه هاي بسيج را تحت پوشش اين برنامه قرار دهيم.
دكتر اميرخاني تصريح كرد: سعي و تلاش ما اين است كه داوطلبين با دريافت مفاهيم آن را در سطح استان ترويج كنند و زمينه را براي ارتقا سلامت جامعه آماده سازند.
وي تأكيد كرد: با توجه به اينكه در حال حاضر بيماري هاي واگير به صورت جامع تحت كنترل است بايد عمده وقت را صرف بيماري هاي غيرواگير كنيم زيرا رويكرد رفتاري دارد و به كار درازمدت نيازمند است.
در حاشيه اين كارگاه دكتر ابوالحسني معاونت سلامت دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: الگوي بيماري ها در كشور ما در حال ورود به مرحله جديدي است و الگوي بيماري هاي عفوني ، مسائل مرتبط با بارداري و زايمان را سالهاست كه پشت سر گذاشته ايم و مسائل تغذيه اي بهبود قابل توجهي يافته است.
وي در ادامه افزود: با توجه به اينكه سن سكته هاي قلبي به شدت كاهش يافته و افراد ده سال زودتر از گذشته تحت عمل جراحي قلب قرار مي گيرند موضوع ارتقاي سلامت جامعه بحثي جدي است.
دكتر ابوالحسني تصريح كرد: حوادث ترافيكي علت عمده مرگ و مير و ناتواني در كشور هستند كه با توجه به آمار توجه ويژه اي را مي طلبد.
وي گفت: تغذيه نامناسب ، استرس و رفتارهاي پرخطر زمينه ساز بيماريهايي مانند ايدز و اعتياد هستند كه الگوي زندگي را در آينده تغيير مي دهند.


امكان ارتقا تحصيلي "داوطلبان همكاري سلامت"


كساني كه با عنوان داوطلب با بخش سلامت همكاري مي كنند و 3تا5 سال حضور فعال در اين بخش داشته باشند با گذراندن مباحث آموزشي مي توانند از سهميه ويژه بهداشت عمومي استفاده كرده و موفق به اخذ مدرك فوق ديپلم شوند.
به گزارش مركز خبري اميد، دكتر علويان معاونت سلامت وزارت بهداشت و درمان در اولين كارگاه تربيت مربي استاني با بيان اين مطلب گفت: بحث رابطين بهداشتي كه در ايران و عمان وجود دارد اين است كه از افراد خود جامعه براي بالا بردن سطح بهداشت جامعه كمك گرفته مي شود.
وي افزود: رابطين بهداشتي نبايد محدود به مراكز بهداشتي باشند بلكه بايد در سطحي وسيع و فراگير و با ظرفيت بالا از آنها استفاده شود.
دكتر علويان استفاده از تمام امكانات براي ارتقا سلامت جامعه را ضروري دانست و تصريح كرد: يكي از اين ظرفيت ها بسيج است كه همكاري اين نهاد با وزارت بهداشت در زمينه ارتقا سلامت جامعه بسيار مفيد و موثر است.
معاونت سلامت وزارت بهداشت در ادامه افزود: بعضي افراد تصور مي كنند كه وظيفه بسيج در مواقع بحران و جنگ است ولي بسيج در مواقع صلح و آرامش هم مي تواند موثر باشد به طوري كه بسيج با 40 هزار پايگاه مي تواند نقش خود را در زمينه زندگي سالم به خوبي ايفا كند.
وي تصريح كرد: اگر ما تمام برنامه هاي سلامت خود را تحت سلامت مبتني بر evidence يا شواهد بگذاريم و مشاركت همه جانبه مردم را در بحث سلامت در نظر بگيريم موفقيت در اين راه چشمگير است.
دكتر علويان گفت: بايد چالش هاي موجود در هر استان شناسايي شود و براساس مسائل بومي و بار بيماري در هر منطقه حركت كنيم.
وي در ادامه افزود:اگر بسيجيان و داوطلبين بهداشتي چالش هاي استان خود را پيدا كنندمي توانند با ارتباط و دسترسي به همديگر راهكار مناسب ارائه دهند كه نام اين برنامه مديريت مبتني بر دانش جمعي است.
معاون سلامت وزارت بهداشت در پايان تأكيد كرد: بايد از بسترهاي ديگري كه باعث ارتقا سلامت جامعه مي شوند خارج از مسائل سياسي استفاده كنيم تا سلامت مردم به نحو احسن حفظ شود.


مديرعامل تأمين اجتماعي در كنگره سراسري نقش پرستار و ماما در ارتقاي كيفيت زندگي اعلام كرد:
رفتار پزشكان و پرستاران رضايت آفرين است

مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي گفت: پرستاران در اساسي ترين و مقدس ترين شغل انجام وظيفه مي كنند و بهترين كساني هستند كه مي توانند به صورت علمي جايگاه و خدمات تأمين اجتماعي را به مردم و بيمه شدگان بشناسانند.
به گزارش مركز خبري اميد، مهندس حسينعلي ضيايي مطلب فوق را در نهمين كنگره سراسري پرستاري و مامايي در مجتمع نگين غرب تهران بيان كرد و ادامه داد: تقديس شغل پرستاري در دستگاه ها و نهادهاي ديگر يك بعد داشته، ولي در سازمان تأمين اجتماعي تقدس شغل پرستاران چند بعدي بوده و وظايف مضاعفي برعهده آنان است.
مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي افزود: پرستاران با ارائه خدمات خوب و مطلوب به بيمه شدگان تأمين اجتماعي مي توانند، خدمات مختلف اين سازمان را به ديگران معرفي كنند و از اين طريق افراد پي به وجود سازنده و مفيد سازمان تأمين اجتماعي خواهند برد و اطلاع مي يابند كه اگر بخواهند در زندگي خود از رفاه نسبي برخوردار باشند، بايد حداقل خود را جزو خانواده بزرگ تأمين اجتماعي قرار دهند.
مهندس ضيايي معرفي سازمان تأمين اجتماعي را به عموم مردم و بيمه شدگان يك نياز ملي دانست و تأكيد كرد: در كشوري كه تمامي مردم تحت پوشش و حمايت تأمين اجتماعي يا ساير سازمان هاي بيمه اي و حمايتي قرار گيرند، يقينا آحاد جامعه از زندگي بهتر و رفاه بالاتري برخوردار خواهند بود و در دوران بازنشستگي و ازكارافتادگي نيز فراغت و آسودگي خيال بيشتري خواهند داشت.
مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي تصريح كرد: اگر اين سازمان توانايي آن را نداشته باشد كه به بيمه شده خود خدمت خوبي ارائه داده و به كاركنان خود حقوق خوب و كافي ارائه دهد و آنها را راضي نگه دارد، طبيعي است كه تضعيف خواهد شد.
وي با اشاره به نقش اساسي و محوري پرستاران در فرآيند فرهنگسازي تأكيد كرد: پرستاران بهترين افرادي هستند كه مي توانند تابلو خوبي از تأمين اجتماعي در ذهن مردم ايجاد كنند و پزشكان و پرستاران بهترين مبلغان سازمان تأمين اجتماعي هستند كه در اين ميان نقش پرستاران به دليل اينكه مدت زمان بيشتري بر بالين بيماران حضور دارند، نقش بيشتري است.
مهندس ضيايي گفت: طي ماه هاي اخير حدود 300 هزار نفر به تعداد بيمه شدگان تأمين اجتماعي اضافه شده و هم اكنون 6 ميليون و 100 هزار نفر بيمه شده تأمين اجتماعي هستند و به دين منظور سيستم بازاريابي را به جاي بازرسي تقويت كرده و مدنظر قرار داديم.
مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي گفت: اگر بتوانيم تا پايان برنامه توسعه چهارم، تعداد بيمه شدگان را به 10 ميليون نفر برسانيم، به يقين سهم خدمات، محبت، كاركرد و مساعدت پرستاران در اين راستا بيش از ديگران ارزيابي خواهد شد.
وي افزود: افزايش شمار بيمه شدگان بايد با ارائه خدمات بهتر و مطلوب تر محقق شود كه در اين راستا يقينا پرستاران سازمان تأمين اجتماعي در مقايسه با ساير بيمارستان ها و مراكز درماني ديگر زبانزد خواهند بود.
براساس اين گزارش، دكتر شيروان دارايي معاون درمان سازمان تأمين اجتماعي نيز در مراسم افتتاحيه اين كنگره سراسري، طي سخناني گفت: نهمين كنگره پرستاري و مامايي به همت اداره كل درمان مستقيم و اداره پرستاري سازمان تأمين اجتماعي از مرداد ماه سال 86 با فراخوان مقاله از دانشگاه ها، مديريت هاي درمان استان ها و مراكز درماني و تشكيل كميته علمي براي تعيين مقالات برگزيده در زمينه هاي علمي، پژوهشي و كاربردي فعاليت خود را آغاز كرد، كه در مجموع 21 مقاله به صورت سخنراني و 12 مقاله به صورت پوستر پذيرفته و در اين كنگره ارائه شد.
وي هدف از برگزاري اين كنگره را انتقال و تبادل تجربيات و مهارت هاي لازم براي ارتقاي علمي پرستاري از ديگر اهداف برگزاري كنگره سراسري نقش پرستار و ماما در ارتقاي كيفيت زندگي است.
دكتر دارايي تأكيد كرد: سه عنصر اساسي براي ارائه خدمات درماني مناسب، خدمات طبي، خدمات پرستاري و خدمات حمايتي و پشتيباني است كه در اين ميان نقش خدمات پرستاري بسيار ارزنده و مهم است.
معاون درمان سازمان تأمين اجتماعي تصريح كرد: دستيابي به اهداف اصلي يا همان افزايش بهره وري و ارتقاي كيفيت خدمات كه منجر به تأمين رضايت مناسب براي بيمه شدگان و كاركنان مي شود، امكان پذير نخواهد بود، مگر اينكه بتوانيم، فرآيندهايي را كه در مهارت هاي حرفه اي ما لازم است، رعايت كنيم.
دكتر دارايي ادامه داد: براي اينكه فرآيندهاي كاري و حرفه اي ما علمي شود، چاره اي جز اين نداريم كه خود را به علوم جديد و دانش روز مجهز كنيم كه اين هم با برگزاري كلاس ها و دوره هاي آموزشي و كنگره هاي علمي ميسر خواهد شد، تا از اين طريق بتوانيم، فرآيندهاي حرفه اي خود را ارتقا بخشيده و خدمت بهتر به روزتر و با كيفيت بيشتري را به بيمه شدگان خود ارائه دهيم.نماينده انجمن پرستاري خوزستان در گفتگو با اميد:
نظام كارانه پرستاران بايد قانونمند شودپرستاري يكي از محوري ترين مباحث در سيستم درمان است كه بايد به طور نظام مند به آن پرداخته شود.
احمد عامري نماينده انجمن پرستاري خوزستان در گفتگو با اميد با بيان مطلب بالا گفت: ارزش پرستار در نظام سلامت به خوبي شناخته نشده و حركاتي در قالب حرفه اي مي تواند اين نقش را به صورت روشن تر ترسيم كرد.
وي در ادامه افزود: با توجه به كساني كه در اين شغل مهم و حساس مشغول به كار هستند مسئولين بايد به انجمن ها و تشكل هاي مربوط به آنها نگاه ويژه اي داشته باشند.
عامري درخصوص ارتقاي شغلي پرستاران اين گونه بيان كرد: در صورتي كه به صورت محوري نگاه كنيم هيچگونه ارتقاي شغلي براي اين قشر نمي بينيم مگر با زحمات خود پرستار و ادامه تحصيل در مقاطع دانشگاهي باشد.
وي در ادامه تصريح كرد: تاكنون نگاه واقعي به بحث ارتقاي شغلي و تحصيلي در اين صنف ديده نشده و با برگزاري آموزش هاي ضمن خدمت براي پرستاران در راستاي ارتقاي شغلي مي توانيم رتبه سلامت را در كشور بالا ببريم.
عامري با اشاره به سختي شغل پرستاري گفت: پرستاري جز مشاغل سخت و زيان آور است و در مدت خدمت بعضي از همكاران دچار سكته هاي قلبي و مغزي مي شوند.
نماينده انجمن پرستاري خوزستان تأكيد كرد: پرداخت مناسب براي پرستاران بايد نسبت به ساعات كار، سختي كار و محل خدمت سنجيده شود.


استخدام دعوت به همکاری از تعدادی فارغ الحصیل رشته های پرستاری و مامائی
 
مرجع: همشهری
 
تلفن تماس: تلفن تماس: 88561269 فاکس: 88561265
 
نام/شركت/موسسه: شرکت داروسازی اسوه
شهر/موقعیت: تهران
آدرس پستي: تهران


استخدام لیسانس میکروبیولوژی، پرستاری و سایر فارغ التحصیلان رشته پیراپزشکی
 

ضمنا آشنایی با کامپیوتر و زبان انگلیسی برای افراد فوق الزامیست. از افراد ذیصلاح خواهشمند است رزومه خود را به شماره ذیل فکس نمایند.

مرجع: همشهری

 
تلفن تماس: 88809010


 اطلاعيه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي در خصوص تغييرات منابع آزمون كارشناسي ارشد

سال تحصيلي 88-87

رشته امتحاني

دروس مربوطه

نام مراجع معرفي شده مولفين و مترجمين

 

پرستاري

 

پرستاري داخلي و جراحي

1)Brunner and Suddarth's of medical – surgical nursing/ Suzanne
C. Smeltzer . 11th . ed. Philadelphia : Lippincott Williams and Wilkins, Last Edition

2)Medical – surgical nursing: clinical management for positive outecomes / Joyce M . Black, Jane Hokanson Hawks -7 th . ed.- St. Louis: Elsevier Saunders, Last Edition

3)Phipp's medical –surgical nursing : health and illness perspectives/ Frances Donovan Monahan …[et. al.] – 8 th . ed.- St. Louis : Elsevier , Mosby , Last Edition

پرستاري كودكان

Wong's nursing care of infants and children / Marilyn J . Hockenberry, David Wilson. 8 th . ed- St. Louis: Mosby, Elsevier, Last Edition

 

پرستاري بهداشت جامعه

1- Community and public health nursing/ Marcia Stanhope, Jeannette Lacaster.- 6 th . Ed- St. Louis : mosby, Last Edition

2- Community health nursing : theory and practice/ Claudia M. Smith, Frances A. Manure. – 2 th .ed. Philadelphia : W. B . Saunders, Last Edition

3-پارك ، جان اورت ، 1928 درسنامه پزشكي پيشگيري و اجتماعي مولفان جي . اي . پارك . ك . پاركر، برگردان به فارسي حسين شجاعي تهراني ويرايش هفدهم تهران : سماط ، آخرين ويرايش

4-برنامه و راهنمايي ايمن سازي (‌جلد 6 ) . تهران : وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي معاونت سلامت آخرين ويرايش

 

پرستاري بهداشت مادران

 و نوزادان

1- Maternity and women's health care/ Deitra Leonard Lowdermilk, Shannon E. perry . – 8 th . Ed.- St . Louis : mosby , Last Edition

2- Maternal and child health nursing : care of the childbearing and childrearing family/ Adele pillitteri- 5 th . ed. Philadelphia: Lippincott Williamas and Wilkins, Last Edition

روان پرستاري

1- Psychiatric nursing care plans/ Katherine M. Fortinash, patricia A. Holoday Worret-5 th . ed . – St.  Louis : Mosby, Elsevier, Last Edition

2- Mental Health nursing: an introductory text/ Barbara B . Bauer, Signes Hill/- Philadelphia: W. B . Saunders, Last Edition

  

 

  عنوان آگهی :

آگهي استخدام پيماني 483 نفر دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني تهران 

  تاریخ شروع :

13/09/1386 

  مهلت تا تاریخ :

24/09/1386 

  تعداد کل ثبت نام شده :

48 

  خلاصه :

دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني تهران جهت تامين نيروي انساني مورد نياز خود طبق مفاد آئين‌ نامه اداري ، استخدامي و تشكيلاتي كارمندان غير هيات علمي دانشگاه تعداد 483 نفر از افراد واجد شرايط را از طريق برگزاري آزمون عمومي مصاحبه تخصصي و عملي و طي مراحل گزينش بصورت پيماني براي خدمت در واحدهاي تابعه مستقر در شهر تهران و شهرستانهاي ري و اسلامشهر استخدام مي‌نمايد.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جنسیت و شرایط سنی، متناسب با هر رشته شغلی تعریف شده است.      

 

دانشگاه علوم پزشكي تهران

  

  

تهران

ري

اسلامشهر

  

 

ردیف

عنوان شغل

ثبت نام

مقطع

رشته

مرد

زن

کل

ثبت نام شده زن

ثبت نام شده مرد

کل ثبت نام شده

1

پرستار

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

پرستاري

**

**

250

7

0

7

2

كارشناس آزمايشگاه

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

علوم آزمايشگاهي

شيمي كاربردي

ميكروب شناسي

ايمني شناسي

فيزيك پزشكي

شيمي آلي

**

**

40

11

4

15

3

كارشناس راديولوژي

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

راديولوژي

**

**

22

2

0

2

4

كاردان هوشبري

ثبت نام

فوق ديپلم

هوشبري

**

**

16

0

1

1

5

كارشناس امور توانبخشي

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

فيزيوتراپي

كاردرماني

**

**

9

2

1

3

6

كارشناس بهداشت محيط

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

بهداشت محيط

بهداشت حرفه اي

3

**

3

0

1

1

7

مسئول پذيرش و مدارك پزشكي

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

مدارك پزشكي

**

**

30

0

0

0

8

كارشناس امور دانشجويان

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

مديريت و برنامه ريزي آموزشي

برنامه ريزي آموزشي

تكنولوژي آموزشي

**

**

1

0

0

0

9

كارشناس سمعي و بصري

ثبت نام

ليسانس

تكنولوژي آموزشي

برق (الكترونيك)

**

**

2

1

0

1

10

كارشناس آمار موضوعي

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

آمار

آمار كاربردي

**

**

8

1

0

1

11

كارشناس برنامه و بودجه

ثبت نام

 

ليسانس

فوق ليسانس

اقتصاد

توسعه اقتصادي و برنامه ريزي

برنامه ريزي سيستم هاي اقتصادي

علوم اقتصادي

مديريت اقتصادي

**

**

4

0

1

1

12

مهندس تجهيزات پزشكي

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

مهندسي پزشكي

الكترونيك

4

**

4

0

0

0

13

مهندس راه و ساختمان

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

عمران (عمران)

**

**

1

0

0

0

14

مهندس برق

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

برق گرايش قدرت

**

**

2

0

0

0

15

مهندس تاسيسات

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

مهندسي مكانيك گرايش حرارت و سيالات

**

**

1

0

0

0

16

كارشناس تحليلگر سيستم

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

مهندسي كامپيوتر (نرم افزار)

مهندسي صنايع با گرايش برنامه ريزي و تحليل سيستم ها

مهندسي كامپيوتر (سخت افزار)

**

**

9

2

0

2

17

كارشناسي بررسي عمليات

ثبت نام

فوق ليسانس

مهندسي صنايع با گرايش برنامه ريزي و تحليل سيستم ها

توسعه اقتصادي و برنامه ريزي

**

**

1

0

0

0

18

كارگزين

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

مديريت صنعتي

مديريت بازرگاني

مديريت دولتي

مديريت اجرايي

مديريت و برنامه ريزي آموزشي

مديريت بازرگاني

**

**

17

2

3

5

19

حسابدار

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

حسابداري

حسابرسي

**

**

35

1

0

1

20

مسئول خدمات مالي

ثبت نام

ليسانس

حسابداري

حسابرسي

**

**

20

1

1

2

21

مسئول گزينش

ثبت نام

ليسانس

فوق ليسانس

مديريت اجرائي

مديريت دولتي

مديريت اداري

مديريت و برنامه ريزي آموزشي

مديريت

مديريت بازرگاني

مديريت پرسنلي

مديريت سيستم و بهره‌وري

مديريت آموزشي

مديريت بيمه

مديريت سيستم ها

امور اداري و مديريت

معارف اسلامي و مديريت (مالي ، بازرگاني ، صنعتي )

مردم شناسي

تحقيق در ارتباطات اجتماعي

ارتباطات علوم اجتماعي

روانشناسي باليني

حقوق

مديريت خدمات اداري

3

2

5

6

0

6

22

مسئول خدمات اداري

ثبت نام

ليسانس

مديريت دولتي

مديريت اجرايي

مديريت اداري

مديريت و برنامه ريزي آموزشي

مديريت

مديريت بازرگاني

مديريت پرسنلي

مديريت سيستم و بهره‌وري

مديريت آموزشي

مديريت بيمه

مديريت سيستم ها

امور اداري و مديريت

معارف اسلامي و مديريت (مالي ، بازرگاني ، صنعتي )

مديريت خدمات اداري

1

1

2

0

0

0

23

مسئول دفتر

ثبت نام

ليسانس

مديريت دولتي

مديريت اجرايي

مديريت اداري

مديريت و برنامه ريزي آموزشي

مديريت

مديريت بازرگاني

مديريت پرسنلي

مديريت سيستم و بهره‌وري

مديريت آموزشي

مديريت بيمه

مديريت سيستم ها

امور اداري و مديريت

معارف اسلامي و مديريت (مالي ، بازرگاني ، صنعتي )

مردم شناسي

تحقيق در ارتباطات اجتماعي

ارتباطات علوم اجتماعي

روانشناسي باليني

مديريت خدمات اداري

1

**

1

0

0

0

   

 وزير بهداشت خبر داد: تشكيل كميته هاي برنامه ريزي راهبري در رشته هاي تخصصي    گروه اجتماعي - كميته هاي برنامه ريزي راهبري در تمام رشته هاي تخصصي پزشكي تشكيل شد.
     دكتر كامران باقري لنكراني وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ديروز در ديدار با وزير علوم كشور مالزي، با اشاره به روابط نزديك بين دو كشور ايران و مالزي، اظهار كرد: اين روابط پس از انقلاب اسلامي و بويژه در دو سال گذشته بسيار نزديكتر شده است و صرفنظر از روابط تجاري و اقتصادي، روابط علمي و آموزشي نيز افزايش يافته است. دكتر كامران باقري لنكراني با اشاره به دنبال كردن بحث اصلاح در آموزش پزشكي، گفت: بحث آموزش پزشكي و اصلاحات آن از بخش هاي روز آموزشي دنياست، به گونه اي كه ساليانه صد ها مقاله در دنيا در اين رابطه منتشر مي شود.
    ايران نيز از چهار سال گذشته وارد اين بحث شده است كه از ميان آنها مي توان به مدل رفرم آموزش پزشكي در علوم پزشكي شهيد بهشتي اشاره كرد. وي اصلاح در نظام آموزش پزشكي را تنها منحصر به اين برنامه ندانست و گفت: بازنگري برنامه پزشكي عمومي و ساير رشته ها يكي از اين برنامه هاست كه طي آن برخي از رشته هاي مقطع كارداني به كارشناسي ارتقا يافته كه هوشبري و اتاق عمل از جمله آنهاست. وزير بهداشت افزود: همچنين در ارتقاي رشته پرستاري در مقاطع كارشناسي ارشد نيز به صورت عمل گرايانه و مؤثرتري به سيستم سلامت نگاه مي شود مانند مقطع كارشناسي ارشد مراقبتهاي ويژه. لنكراني با اشاره به تشكيل كميته هاي برنامه ريزي راهبري در كليه رشته هاي تخصصي علوم پزشكي اظهار كرد: در اين باره ۲۱ كميته - به تعداد كل رشته هاي تخصصي- تشكيل شده و فعاليت خود را نيز از تيرماه آغاز كرده اند كه اين مسأله به بازنگري مفاهيم آموزش تخصصي پزشك كمك زيادي مي كند و از آنجا كه اعضاي آن از همه گروه هاي آموزشي دانشگاه ها تشكيل شده است، مصوبات آن مقبوليت بيشتري خواهد داشت.
    * ايران در فناوري هسته اي و نانو تكنولوژي رتبه اول منطقه رادارد
    وزير علوم، تحقيقات و فناوري نيز در ديدار با همتاي مالزيايي خود با اشاره به ظرفيت مطلوب پژوهشي در كشور گفت: در حال حاضر ايران در زمينه فناوري هسته اي و نانوتكنولوژي رتبه اول منطقه را دارد؛ همچنين در بيوتكنولوژي رتبه سوم و در توليد مقاله نيز رتبه دوم را در اختيار دارد.
    دكتر محمدمهدي زاهدي با بيان اين كه پژوهشگاههاي ايران آمادگي كامل براي انجام فعاليت هاي تحقيقاتي مشترك را دارند گفت: سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران آمادگي دارد تا درباره بيوتكنولوژي دريا و ارتباطات و برنامه هاي علمي، همكاري مناسبي را بامراكز تحقيقاتي كشور مالزي داشته باشد. همچنين اين سازمان تجربه هاي مطلوبي در ساخت ماهواره و همكاري در زمينه ماهواره هاي مخابراتي دارد. وي با اشاره به شكاف موجود بين برنامه هاي علمي دو كشور اظهار كرد: علت وجود اين شكاف آن است كه برخي از دانشگاه هاي دو كشور تفاهمنامه هايي را منعقد مي كنند كه اين تفاهمنامه ها به صورت متمركز و ساماندهي شده از سوي دو وزارتخانه نيست بنابراين اگر بتوانيم در زمينه هاي همكاري دو كشور به تفاهم برسيم قطعاً مشاركت دانشگاه ها و پژوهشگاه هاي بين دو كشور بيشتر خواهد شد.بيمارستان صحرايي امام حسن مجتبي(ع) در منطقه دشت‌آزادگان در رديف آثار ملي دفاع‌مقدس قرار گرفت

سرويس: /سياسي /
کد خبر :18510

1386/9/6
09:24


خبرگزاري دانشجويان ايران - خوزستان

در ادامه ثبت آثار ملي دفاع مقدس، بيمارستان صحرايي امام حسن مجتبي(ع) در دشت آزادگان خوزستان در رديف آثار ملي دفاع مقدس قرار گرفت.

به گزارش ايسنا، سرهنگ پاسدار حسين عشقي فرمانده قرارگاه حفظ ابنيه و آثار سرزميني دفاع مقدس استان خوزستان با اعلام اين خبر گفت:‌ به مناسبت هفته بسيج، اين بيمارستان با شماره ثبت 123 در فهرست آثار ملي دفاع مقدس قرار گرفت.

عشقي افزود: اين بيمارستان در 8 كيلومتري جاده سوسنگرد به بستان و حد فاصل پل سابله و بستان قرار دارد.

وي شروع فعاليت اين بيمارستان صحرايي را از آغاز سال 1365 اعلام و اضافه كرد: اين بيمارستان در كليه عمليات‌هاي ايذايي در منطقه هور و محور بستان فعال و منشا خدمات فراواني به رزمندگان اسلام در محورهاي چزابه، دليجان، جنگل امقر، شمال هورالهويزه كه مشغول پدافند و دفاع از خطوط مقدم بوده‌اند، محسوب مي‌شد و شامل بخش‌هاي ارائه خدمات پزشكي، انجام عمل‌هاي اضطراري و مراقبت بعد از عمل، همچنين قسمت‌هاي ريكاوري،‌ نقاهتگاه، آزمايشگاه، بانك خون، يونيت دندان پزشكي، دو سالن بزرگ اورژانس و اورژانس ش- م – ر، راديولوژي و ساير تاسيسات جانبي بوده است.

احداث اين بيمارستان توسط مهندس قرارگاه خاتم‌الانبياء (ص) در سال‌هاي دفاع مقدس صورت گرفت و بسياري از جانبازان و ايثارگران در اين بيمارستان با استعانت از امام حسن مجتبي(ع) درمان و بهبودي حاصل كردند.

اين بيمارستان در ايام حضور كاروان‌هاي راهيان نور به عنوان اسكان زائران سرزمين نور استفاده مي‌شود.

زائران كربلاي ايران به هنگام حضور در اين مكان با يادآوري روزهاي حماسه و ايثار با واسطه قرار دادن شهدا، با خدا مناجات مي‌كنند.

يادآور مي‌شود بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس امسال و با اجراي يك طرح برنامه‌ريزي شده بيش از 20 ابنيه و اثر دفاع مقدس درخوزستان را در دريف آثار ملي دفاع مقدس كشور قرار داد.ساخت روبات پرستار توسط ژاپني‌ها

پژوهشگران ژاپني دانشگاه "واسه‌دا" روباتي را ساختند كه مي‌تواند براي بيماران و سالمندان زمين گير، نقش پرستار را ايفا كند.

به گزارش روز چهارشنبه رسانه‌هاي ژاپني، پژوهشگران اين دانشگاه براي ساخت اين روبات پرستار هفت سال تلاش كردند.

اين روبات پرستار كه بخش بالا تنه آن مانند آدم است، ‪ ۱/۵‬متر قد و ‪۱۱۰‬ كيلوگرم وزن دارد.

اين روبات كه مي‌تواند موانع پيش روي خود را شناسايي كند، به دليل اينكه بر روي چهار چرخ سوار شده، به هر سو كه بخواهد مي‌تواند حركت كند.

اين روبات پرستار در هنگامي كه بوسيله صدا انسان فرمان را مي‌شنود، به پيروي از صدا به بيمار براي بلند شدن از روي تخت و يا انتقال بر روي صندلي چرخدار كمك مي‌كند.

در جريان يك حركت نمايشي در برابر خبرنگاران، اين روبات پرستار اقدام به درآوردن سس از درون يخچال، گذاشتن ظروف حامل صبحانه بر روي سيني و حمل آن تا سر ميز كرده است.

دست اندركاران مي‌گويند كه از اين روبات نه تنها در بخش پرستاري، بلكه در كارخانه‌ها نيز مي‌توان براي كمك به كارگران بهره گرفت.

دست اندركاران برنامه‌ريزي كردند كه تا سال ‪ ۲۰۱۵‬ميلادي زمينه توليد انبوه و استفاده عملي از اين روبات در جامعه فراهم شود.

پيش‌بيني مي‌شود كه هر دستگاه از اين روبات پرستار با بهاي بين ‪ ۱۰‬تا ‪ ۲۰‬ميليون ين به بازار عرضه شود.اورژانس ‪ ۱۱۵‬دورود تنها دو آمبولانس دارد

 

رييس مركز خدمات پرستاري شهرستان دورود با انتقاد از كمبود آمبولانس گفت شهرستان ‪ ۱۵۰‬هزارنفري دورود تنها دو دستگاه آمبولانس دارد.

وي عصر سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ايرنا افزود: كمبود آمبولانس در اين مركز مشكلاتي را براي بيماران دورودي ايجاد كرده است.

"شهلا ساكي "افزود:اين دودستگاه نسبت به سرانه جمعيت بسياراندك است ودرمواقع بحراني يابه هنگام برپايي رزمايشهايامراسم وآيينهاي كه احتمال وقوع حوادث وجود دارد جوابگوي نياز شهرستان نيست.

دكتر سعدي سالاروند رئيس شبكه بهداشت ودرمان دورود نيز با تاييد اين خبر گفت : حاضرناوگان آمبولانس‌هاي اورژانسها، فرسوده است و بيشتر از اين امكان خدمات دهي نيست .مسابقه عكس و كاريكاتور در دانشكده پرستاري دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار مي شود

دانشكده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشكي تهران به مناسبت روز جهاني دانشجو، مسابقه عكس و كاريكاتور را با موضوع زندگي دانشجو و طراحي كليپ با موضوع روز دانشجو برگزار مي كند.
دكتر راستي، معاون دانشجويي فرهنگي دانشكده پرستاري و مامايي به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: شانزدهم آذر مسابقه عكس و كاريكاتور به مناسبت روز دانشجو برگزار مي گردد و دانشجويان علاقمند مي توانند آثار خود را تا ششم آذر به دفتر معاونت دانشجويي و فرهنگي ارسال كنند.
وي تاكيد كرد: به دنبال تقاضاي مكرر از سوي دانشجويان مبني بر احداث زمين چمن مصنوعي در مجتمع خوابگاهاي كوي، با پيگيري هاي به عمل آمده از سوي مديريت تربيت بدني دانشگاه و با مشاركت شهرداري تهران در آينده نزديك در آستانه فرا رسيدن شانزدهم آذر، روز بزرگداشت مقام دانشجو، عمليات احداث يك باب زمين چمن مصنوعي با ايجاد 1100 متر مربع آغاز خواهد شد./اص نمونه سوال

 

551- "Orem" در مورد خود مراقبتي به كدام تعريف زير معتقد است؟ (آزمون 82-81)

الف) خود فرد يا ديگري براي او انجام مي‌شود.

ب) خود فرد به تنهايي انجام مي‌دهد.

ج) پرستار حرفه‌اي براي فرد انجام مي‌دهد.

د) تيم سلامت براي فرد انجام مي‌دهد.

 

552- "Nursing System Theory" كه توسط "Orem" بيان شده عبارتست از: (آزمون 82-81)

الف) آنچه موردنياز مددجو مي‌باشد كه توسط تيم سلامت با استفاده از مدل سازگاري ارائه مي‌شود.

ب) درمان‌ها و اقداماتي كه در جهت تأمين ضرورت‌هاي خود مراقبتي فرد ارائه مي‌شود.

ج) آنچه را براي درمان و مراقبت فرد، خانواده و جامعه براساس مدل خود مراقبتي انجام مي‌شود.

د) سازماندهي پرستاران در سيستم درماني هر كشور مطابق با اين نظريه امكان پذير است.

 

553- همانطور كه اطلاع داريد "Wiedenbach" معتقد است پرستاران احتياج به دانش كافي در زمينه وضعيت نرمال و پاتولوژيك دارند. لذا از اين رو دانشكده‌ها بايد دروس علوم ذيل را مدنظر قرار دهند: (آزمون 82-81)

الف) بيولوژيك، علوم اجتماعي و انساني  ب) بيولوژيك، علوم پاتولوژي و فيزيولوژي

ج) پاتولوژي، فيزيولوژي و داروشناسي  د) بيولوژيك، فيزيولوژيك و انسان‌شناسي

 

554- با توجه به نظريه‌ي "Roy" سيستم‌هاي عصبي، غددي و شيميايي كه فرآيند عمده سازگاري فرد را عهده دارند چه ناميده مي‌شوند؟ (آزمون 82-81)

الف) Cognator Subsystem                  ب) Adaptive Responses

ج) Integrated Life Process                   د) Regulator Subsystem

 

555- در تئوري جانسون "Johnson" مهارت‌هاي اجتماعي، مكانيكي، خلاقيت، جسمي و عقلي كه فرد براي دستكاري محيط بكار مي‌گيرد تا جنبه‌هائي از خود (Self) يا محيط را كنترل كند چه مي‌نامند؟ (آزمون 82-81)

الف) Aggressive Subsystem                 ب) Ingestive Subsystem

ج) Attachment Subsystem                   د) Achievement Subsystem

 

576- در يك بيمارستان، خصوصيات ضروري پذيرش پرستاران به شرح ذيل تعيين شده است:

1- داشتن مهارت، دانش و توانايي در انجام وظايف.

2- توانايي ايجاد و حفظ ارتباطات شغلي با ديگران.

3- ايثار براي پيشبرد اهداف بشري و اهميت به آن بيش از منزلت شخصي خود.

اين بيمارستان از نظريه كدام تئوريسين زير استفاده نموده است؟ (آزمون 82-81)

الف) Wiednbach                        ب) Orem

ج) Travelbee                           د) King

 

577- كدام يك از تئوري‌هاي زير بر روي تجارب زنده پرستاري تأكيد دارد؟ (آزمون 82-81)

الف) Humanistic                        ب) Psychosocial

ج) Psychodynamic                       د) Behavioral Theory

 

687- رئيس سازمان معتقد است كه به همه اهداف سازمان دست يافته و كاركنان دستورات او را پذيرفته و راضي هستند، به اين دليل كه شكايت كتبي و يا شفاهي دريافت نمي‌كند. آيا شما با رئيس سازمان موافق هستيد؟ (آزمون 82-81)

الف) بله، چون پيامي از طرف كاركنان دريافت نكرده است.

ب) خير، چون به واكنش‌هاي رفتاري توجه نكرده است.

ج) بله، چون وصول پيام‌هاي مستقيم تنها بازخورد ارتباطي هستند.

د) خير، چون بازخورد غيرمستقيم بهترين روش قضاوت هستند.

 

688- زماني كه مدير براي كسب تجربيات جديد فرصت اعزام به خارج از كشور را براي يكي از افراد سازمان فراهم مي‌كند، كدام يك از نيازهاي او را تأمين مي‌نمايد؟ (آزمون 82-81)

الف) ايمني (Safety)                      ب) اجتماعي (Social)

ج) احترام و منزلت (Self-Esteem)           د) خوديابي (Self-Actualization)

 

689- سرپرستار بخش مي‌تواند شيفت كاري دلخواهتان را برنامه‌ريزي كند. او داراي كدام يك از قدرت‌هاي زير است؟ (آزمون 82-81)

الف) پاداش                          ب) مرجعيت

ج) تخصص                              د) قانون

 

690- در كدام يك از روش‌هاي تقسيم كار زمينه مساعدي براي رقابت سازنده بين پرستاران ايجاد مي‌شود؟ (آزمون 82-81)

الف) موردي                          ب) وظيفه‌اي

ج) اوليه                            د) گروهي

699- رئيس سازمان معتقد است كه افراد سازمان در مورد اخلاق و باورها انديشه‌هاي يكسان دارند. و در صورتيكه محيط و سياست‌هاي سازمان نامطلوب باشد، رفتار غيراخلاقي خواهند داشت. او طرفدار كدام يك از نظريه‌هاي اخلاقي است؟ (آزمون 82-81)

الف) عملي يا تجربي                   ب) منطقي

ج) الهامي                            د) حسي و ادراكي

 

700- "پرستار نبايد اقداماتي انجام دهد كه منجر به محدوديت جسمي و يا رواني بيمار گردد". اين جمله مربوط به كدام اصل اخلاق پرستاري است؟ (آزمون 82-81)

الف) استقلال                         ب) كار بدون خطا

ج) نيكوكاري                         د) عدالت

 

701- يكي از مراحل برنامه‌ريزي "تعيين راه هاي مختلف عمليات است" نكات موردتوجه در اين مرحله كدام است؟ (آزمون 82-81)

الف) منابع موجود                    ب) پذيرش جامعه

ج) قوت‌ها و ضعف‌ها                    د) تأثير روابط اجتماعي

 

702- در كدام كنترل شرح وظايف شغلي هر فرد ملاك عمل قرار مي‌گيرد؟ (آزمون 82-81)

الف) مقدماتي يا پيشگير               ب) همگام عمليات

ج) بازخورد                          د) بعد از اقدام

 

703- در كدام الگوي تغيير، عامل تغيير بايد خلاق و داراي انگيزه بالا باشد؟ (آزمون 82-81)

الف) غيرمعقول                        ب) منطقي

ج) هنجاري                           د) اجباري

 

704- در الگوي تغيير منطقي اولين مرحله كدام است؟ (آزمون 82-81)

الف) مشخص كردن عوامل بازدارنده و سوق دهنده ب) تعيين ارزش‌هاي فرهنگي گروه هدف

ج) مشخص و صريح بودن تغيير            د) انتشار اطلاعات در مورد تغيير

 

705- در كدام الگوي تغيير از شيوه‌هاي رهبري دمكراتيك و مشاركتي استفاده مي‌شود؟ (آزمون 82-81)

الف) غيرمعقول                        ب) معقول

ج) اجباري                           د) هنجاري

646- تئوري يادگيري مستقل بر كدام يك از نظريه‌هاي روانشناسي زيربنا گرديده است؟ (آزمون 82-81)

الف) سايكوديناميك                   ب) انساني

ج) رفتاري- شناختي                    د) كلاسيك

 

647- كدام يك از موارد زير كمترين تاثير را بر تدوين اهداف درسي دارد؟ (آزمون 82-81)

الف) شيوه آموزش                     ب) رفتار فراگير

ج) شرايط يادگيري                     د) معيار قبولي

 

648- ارزيابي مشخصات دانشجو، كادر آموزشي، منابع و امكانات آموزشي جزء كدام يك از ابعاد برنامه آموزشي بشمار مي‌رود؟ (آزمون 82-81)

الف) بازخورد (Feedback)                ب) فرآيند (Process)

ج) درون ده (Input)                     د) برون ده (Output)

 

649- از دانشجويي مي‌خواهيد تا گزارش مفصلي در مورد علل مراقبت‌هايي كه از بيمار به عمل آورده بنويسد. به اين ترتيب سنجش كدام هدف آموزشي زير مدنظر بوده است؟ (آزمون 82-81)

الف) تحليل                           ب) ارزشيابي

ج) تركيب                            د) فهميدن

 

 

596- محققي يك واحد پژوهش را به دقت مورد مطالعه قرار داده و به صورت مقاله‌اي ارائه نموده است. كدام نوع مطالعه انجام شده است؟ (آزمون 82-81)

الف) Case - Series                       ب) Case - Study

ج) Cross-Sectional                       د) Survey

 

597- دانشجوي كارشناسي ارشد براي مشاهده رفتار كودكان (پرخاشگري، محبت و ...) از دوربين مخفي و شيشه‌هايي با ديد يك طرفه استفاده نموده است. كدام نوع مشاهده (Observation) صورت گرفته است؟ (آزمون 82-81)

الف) شركت غيرمستقيم (Indirect participant)     ب) بدون شركت (Non-participant)

ج) شركت مستقيم (Direct participant)          د) شركت عيني (Objective participant)

 

598- با مطالعه مقاله‌اي متوجه مي‌شويد كه نوع مطالعه ذكر نشده است. در اين مقاله محقق يافته‌هاي چند تحقيق مجزا را در مورد پديده‌اي واحد، گردآوري و تركيب نموده است. نوع مطالعه كدام است؟ (آزمون 82-81)

الف) گذشته‌نگر (Retrospective Study)         ب) گروه متمركز (Focus Group Study)

ج) متاآناليز (Meta-Analysis)              د) تجزيه و تحليل داده‌هاي دست دوم (Secondary Data Analysis)

615- براي مقايسه دو نسبت در مشاهدات زوجي چه روشي مناسب‌تر است؟ (آزمون 82-81)

الف) آزمون تي زوجي (Paired t-test)         ب) آزمون مك نمار (Mc Nemar)

ج) آزمون تي (t-test)                    د) ضريب همبستگي پيرسن

 

616- در يك نمونه صدتايي كه به طور تصادفي از افراد يك جامعه انتخاب شده است، 20 نفر بيمار بوده‌اند، d (حداكثر خطا) را چقدر انتخاب كنيم تا با 95 درصد اطمينان خطاي برآورد نمونه‌اي ميانگين از مقدار d تجاوز نكند؟  (آزمون 82-81)

الف) 4 درصد                         ب) 8 درصد

ج) 16 درصد                          د) 2 درصد

                                   

 شرح وظايف كاردان اطاق عمل

 

1)       دريافت دستور و برنامه كار از سرپرست مربوطه

2)    اطمينان يافتن از سالم بودن و كارآيي دستگاهها و تجهيزات مورد نياز جهت عمل جراحي قبل از شروع عمل ( شامل : ساكشن ، دستگاه الكتروكوتر، چراغ سيالتيك و ......) و گزارش هر گونه نقص يا خرابي

3)       اطلاع از وجود لوازم و امكانات مورد نياز اعمال جراحي و گزارش موارد ناكافي و كمبود ها و نقايص

4)       آشنائي با روشهاي استريليزاسيون و ضد عفوني و بكارگيري آنها

5)       كنترل اطاق عمل از نظر نور كافي ، سيستم برق رساني ، درجه حرارت ، رطوبت ، پاكيزگي ، ايمنيادامه مطلب
افراداستریل تیم جراحی........

جراح

جراح بایداز دانش مهارت و کفایت لازم برای انجام یک عمل جراحی موفق برخودارباشد.فردجراح باید توانایی وقدرت لازم در برابرمشکلات پیش بینی نشده وغیر قابل انتظار را درطول جراحی داشته باشد.ادامه مطلب

از سوي رئيس واحد اهواز
کتاب تخصصي «بافت شناسي» منتشر شد

 
 

کتاب جامع و تخصصي «بافت شناسي» ويژه دانشجويان رشته هاي آناتومي، پزشکي، پرستاري و زيست شناسي و مقاطع تحصيلات تکميلي از سوي رئيس واحد اهواز منتشر شد.
    به گزارش آنا، دکتر عبدالرحمن دزفوليان در خصوص چاپ اين کتاب گفت: اين کتاب با همکاري دکتر سيد محمدعلي شريعت زاده در 20 فصل و با 867 صفحه به بررسي تخصصي بافت هاي اصلي دستگاه هاي مختلف بدن مي پردازد.
     وي با اشاره به اينکه آموزش بافت شناسي از دروس پايه و اصلي رشته هاي پزشکي است، تصريح کرد: اکثر تحقيقات در رشته هاي علوم زيستي و پزشکي بر اساس تکنيک هاي مختلف در سطح مولکولي، سلولي و بافتي انجام مي شود.
     نويسنده کتاب بافت شناسي، مطالعه شکل و ساختمان سلول ها و بافت طبيعي موجودات مختلف به دليل تکامل در روند تکنولوژي را موجب اعتلاي فعاليت هاي پژوهشي در پزشکي دانست.‌از پيامبر اکرم پرسيدند : محبوب ترين مردم نزد خدا کيست ؟

فرمود : کسي که بيشترين خدمت را به مردم عرضه کند .

* پيامبر اکرم ( ص ) : مادامي که مسلماني در حال کمک به مسلماني است خدا هم او را کمک و ياري مي کند .

* پيامبر اکرم ( ص ) : هر کس به مدت يک شب و روز عهده دار مريض شود خداوند او را با خليل ( ع ) محشور مي کند و همچون درخشش برقي از صراط عبور مي کند و کسي که در برطرف کردن نيازهاي مريض تلاش کند و نياز او را برآورد همانند روزيکه از مادر متولد مي شود از گناهانش پاک مي شود .

* امام خميني ( ره ) : اين شغل پرستاري از شغلهاي بسيار شريفي است که اگر چنانچه انسان با وظايف انساني و شرعي خويش عمل کند اين عبادتي است که در تراز عبادتهاي درجه اول است البته مسئوليتهايي هم دارد .

* رئيس جمهوري : پرستاري سخت ترين ، ظريف ترين و حساس ترين حرفه در بين حرف موجود است.

* امام خميني ( ره ) :  شغل پرستاري عبادت است .

* مقام معظم رهبري : پرستاري در واقع حقيقت معلمي است . معلم صبر ، معلم حلم و بردباري و معلم ايثار و گذشت .

* امام خميني (‌ره ) : پرستاري از بيمار امر بسيار مشکلي است لکن خيلي ارزشمند است . انسان با يک بيماري به طور محبت ، بطور برادري ، بطور خواهري ، مراعات احوال او را بکند و اين براي انجام يک وظيفه انساني - الهي باشد از عبادات بسيار ارزشمند است .

* امام خميني ( ره ) : شما متوجه باشيد که اين شغل پرستاري را خداي نخواسته آلوده نکنيد به جهات مادي و جهات دنيايي که هم کار کرده باشيد و هم اجر الهي نبرده باشيد .

* علامه طباطبائي : من حاضرم هفتاد سال عبادتم را با يک شب پرستاري از مجروحان عوض نمايم .

* امام صادق ( ع ) : برآوردن حاجت يک مسلمان از هزار حجي که قبول شده باشد برتر است .

* امام صادق ( ع ) : آنکه در راه برطرف کردن نياز کسي قدم برمي دارد مثل آنست که بين صفا و مروه گام برمي دارد و آنکه نيازي را برطرف کرد مثل کسي است که در راه خدا به خون خويش آغشته است .

* امام صادق ( ع )‌ : کسي که در پي حاجت مسلماني است خداوند براي او ده حسنه مي نويسد و به او ده درجه مي دهد و از ده گناه او صرف نظر مي کند و شفاعت ده نفر را از او مي پذيرد .

* مقام معظم رهبري : پرستار خوب يک نعمت بزرگ براي کشور و مردم است .

 

عافيت از طبيب تنها نيست                    هم ز دارو  هم از پرستار است

( پروين اعتصامي )

پرستار بدمهر شيرين زبان                        به از بد خوئي که بود مهربان

( نظامي گنجوي )مقالات پرستاری--مقالات و مطالب علمی ×نكروزپوتس ناشي از تزريق هپارين (( هشدار براي پرستاران )) ×

منبع / نويسنده : سودابه الياسي

خلاصه

با افزايش مصرف هپارين ، پرستاران بايد از نكروز پوستي ناشي از هپارين كه هر چند عارضه نادر ولي خطرناك بشمار مي رود ، آگاه باشند .ادامه مطلب

بيان مسئله

از مجموع 140 ميليون كودكي كه هر سال در جهان متولد مي‌شوند، 95 درصد مربوط به جهان سوم‌اند. علي رغم اينكه شانس بقاي اين نوزادان در طي 20 سال اخير تا 50% رشد داشته است، معهذا نخستين ساعات روز ها و ماه هاي زندگي آنها هنوز هم يك دوران پر از خطر است.ادامه مطلب

موج انرژي درماني در امريکا


گروه ترجمه: اين نوع درمان را نمي شود طب سنتي دانست اما بيمارها آن را دوست دارند. اين درمان نامتعارف که به لمس شفابخش معروف است طرفداران بسياري در امريکا دارد.طرفداران آن مي گويند در اين شيوه از نور نقطه يي و نفس هاي عميق جهت تاباندن انرژي استفاده مي شود. رئيس مرکز درمان «هيلينگ تاچ اينترنشنال» که در دنور واقع شده مي گويد اگرچه مطالعات انجام شده روي اين شيوه درماني محدود است اما با اين وجود اين شيوه در 30 بيمارستان امريکا توسط 200 درمانگر آموزش ديده در حال انجام است. سارا استانوس 40 ساله، که خود نيز پرستار است در ماه اکتبر ريه هايش را عمل کرد و در مرکز پزشکي نيويورک تحت اين درمان قرار گرفت. او مي گويد: «اين نوع درمان باعث شد که درد من آرام گيرد. حتي قوي ترين مسکن ها هم نمي توانستند چنين تاثيري روي من بگذارند. اين نوع درمان باعث از بين رفتن درد و خونسردي و رسيدن به آرامش رواني ام هم شد.» موسسه ملي بهداشت امريکا اين نوع درمان را در زمره انرژي درماني قرار داده است. متخصصان بر اين باورند که درد در اثر دستکاري مراکز انرژي در بدن ايجاد مي شود.اين موسسه اعلام کرده اين نقاط در بدن مشخص شده اند و براي تسکين درد بايد روي آنها تمرکز کرد.اين موسسه براي اثبات ادعاي خود بيماران و کارمندان بيمارستان را به طور رايگان تحت درمان قرار مي دهد. گفته مي شود پزشکان آن را از طب سنتي آسيايي هاي باستان اتخاذ کرده اند. اين شيوه در دهه 1980 توسط پرستاري به نام جانت منتگن در کلرادو براي اولين بار به کار رفت.
    
    درمانگر، مراکز انرژي بدن بيمار را با دستش لمس مي کند و آن را ماساژ مي دهد. اين نقاط روي شانه ها، کف پا و پيشاني افراد واقع هستند. درمانگر تمام اين نقاط را چند دقيقه يي ماساژ مي دهد. ليزا انسلم مدير اجرايي اين شيوه درماني در دنور مي گويد اين درمان در حقيقت مسکني جانبي بوده و نيازمند به کار بردن درمان هاي ديگر هم هست. او مي گويد: «اين شيوه به هيچ عنوان جايگزين درمان هاي ديگر نيست بلکه درمان تکميلي به حساب مي آيد.»جکي لوين پرستاري که اين درمان را روي بيماران انجام مي دهد مي گويد جز افرادي که تحت عمل جراحي قرار گرفته يا به سرطان مبتلابوده اند افرادي هم که به افسردگي و فشار عصبي مبتلابودند موفق شده اند از اين نوع درمان استفاده کنند. او مي گويد: «اين شيوه بي نهايت بي خطر و آرامش بخش است و همه مي توانند از آن بهره بگيرند.»نانسي هاسرمن 58 ساله استاد دانشگاهي در لول مي گويد تاکنون دو بار براي فائق آمدن بر افسردگي اش تحت اين درمان قرار گرفته است. او اين درمان را براي غلبه بر فشارهايش بسيار مثبت ارزيابي کرده است.زندگی با سرطان سینه
 
مایلم کتاب زندگی با سرطان سینه را که برای اطلاع رسانی به خانم ها به ویزه خانم های مبتلا به این بیماری نوشته شده معرفی کنم. هرجند گروه مخاطب کتاب افرادی هستند که مراحل تشخیص یا درمان بیماری را می گذرانند  کتاب حاوی اطلاعات مفیدی در زمینه اقدامات پیشگیرانه برای مراقبت از خود در برابر سرطان سینه نیز  هست که مطالعه آن برای تمام خانم ها می تواند مفید باشد.
کتاب زندگی با سرطان سینه در 131 صفحه و قطع رقعی، حاوی جدیدترین اطلاعات پزشکی مربوط به این زمینه، با زبان بسیار ساده و عاری از اصطلاحات فنی و تخصصی تنظیم شده است. این کتاب، در قالب پرسش و پاسخ، اطلاعات ضروری برای آشنایی تمامی خانم ها با ساختمان وعملکرد اندام سینه،روش های مراقبت و پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه، آشنایی با نشانه های بیماری برای تشخیص زود هنگام و کاهش عوارض و آسیب های جسمی و روحی ناشی از پیشرفت بیماری، روش های مختلف  درمان شامل جراحی ،شیمی درمانی، رادیوتراپی، هورمون درمانی، ورزش، تغذیه،  هم چنین مراقبت های روانی توسط خانواده و نزدیکان را در خود جای داده است.
 
این کتاب توسط نرگس بوذری (مولف کتاب آب سیاه، یکی از کتاب های منتخب جشنواره رشد سال 84 در زمینه بهداشت) زیر نظر دکتر مرتضی عطری (متخصص جراحی عمومی) تالیف و ترجمه شده و توسط انتشارات مذاکره به چاپ رسیده است.قیمت پشت جلد کتاب18000 ریال است.


دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی رفع خشونت علیه زنان 25 نوامبر 2007 برابر با 4 آذر 1386 گفت: خشونت علیه زنان همواره نقض حقوق بشر و غیر قابل قبول است.ادامه مطلب

عنوان : بررسي تاثير کاربرد ايمن سازي در مقابل استرس بر ميزان استرس پرستاران شاغل در مراکز اموزشي درماني نکويي وکامکار شهر قم سال 1384

 

تاريخ ارائه: 1385


دانشگاه: علوم بهزيستي و توانبخشي

نام دانشجويان: مينا گائيني 

مقطع تحصيلي: كارشناسي ارشد 

رشته تحصيلي: پرستاري رواني

اساتيد راهنما: ابوالفضل رهگوي مربي كارشناسي ارشد آموزش و مديريت پرستاري و بهداشت رواني ,

اساتيد مشاور: مسعود كريملو مربي كارشناسي ارشد آمار حياتي ,   مسعود فلاحي خشکتاب استاديار دكترا پرستاري ,


کليد واژه: استرس,پرستار,کاربرد ايمن سازي در مقابل 

چكيده: مقدمه: استرس در همه زمينه هاي زندگي ودر همه جا با درجات مختلف حضور دائمي دارد تغييرات فيزيولوژيک ناشي از استرس بدن را براي ابتلاء به تعداد زيادي از بيماريهاي جسمي ورواني آماده خواهد کرد.از آنجايي که پرستاري به عنوان شغلي پر استرس شناخته شده است لذا کاربرد شيوه هاي مقابله با استرس از جمله شيوه ايمن سازي در مقابل استرس مي تواند براي مقابله موفق وتطابق با شرايط وتعاملات محيطي مناسب استفاده شود. بنابراين پژوهش حاضر با هدف تعيين تاثير کاربرد شيوه ايمن سازي در مقابل استرس بر ميزان استرس پرستاران شاغل در مراکز اموزشي -درماني قم در سال 84 انجام گرفت. روش کار:در اين پژوهش نيمه تجربي 60 پرستار براساس معيارهاي پذيرش نمونه انتخاب شدندوبه صورت تصادفي با استفاده از جدول اعداد تصادفي به دو گروه ازمون وکنترل تقسيم شدند.اطلاعات با استفاده ازپرسشنامه اطلاعات دموگرافيک وسنجش استرس دروگاتيس جمع آوري گرديد.براي گروه آزمون برنامه ايمن سازي در مقابل استرس طي يک کارگاه 2 روزه 8 ساعتي اجرا گرديد.البته براي گروه کنترل بعد از پايان مداخله وجمع آوري داده ها برنامه ايمن سازي در مقابل استرس برگزار شد.داده هاي پژوهش با استفاده از نرم افزار آماري spssويرايش 13مورد تجزيه وتحليل قرار گرفت. يافته ها:يافته هاي پژوهش نشان دهنده کاهش استرس پرستاران در گروه آزمون پس از اجراي برنامه ايمن سازي در مقابل استرس در هر يک ابعاد (محيطي،شخصيتي وهيجاني)ودر مجموع سه بعد بوده است. اما در گروه کنترل تفاوت معناداري قبل وبعد از مد اخله در ميانگين ميزان استرس مشاهده نشد.در مقايسه دو گروه آزمون وکنترل قبل از مداخله در هيچ يک ابعاد (محيطي،شخصيتي وهيجاني)ودر مجموع ابعاد تفاوت معناداري قبل وبعد از مداخله در ميانگين ميزان استرس مشاهده نشد. در مقايسه دو گروه آزمون وکنترل قبل از مداخله در هيچ يک از ابعاد(محيطي،شخصيتي وهيجاني)ودر مجموع ابعاد تفاوت معناداري وجود نداشته است اما بعد از مداخله اين تفاوت از لحاظ آماري معنادار بوده است. بحث:با توجه به عدم تفاوت معنادار ميانگين ميزان استرس در گروه آزمون وکنترل قبل از اجراي شيوه ايمن سازي در مقابل استرس مي توان تفاوت ميانگين ميزان استرس قبل وبعد از مداخله در گروه آزمون کنترل در هر يک از ابعاد ومجموع سه بعد را به اجراي شيوه ايمن سازي در مقابل استرس نسبت داد ونتيجه گرفت که برنامه کاربرد شيوه ايمن سازي در مقابل استرس برکاهش ميزان استرس پرستاران در گروه آزمون موثر بوده است از طرفي مقايسه ميزان استرس پرستاران در گروه آزمون قبل و بعد از مداخله نشان دهنده کاهش ميزان استرس پرستاران بعد از اجراي شيوه ايمن سازي در مقابل استرس بوده است. اين پايان نامه به شماره 985 در کتابخانه دانشگاه علوم بهزيستي موجود است.بيماري مالتيپل اسكلروز را بهتر بشناسيم

 

 

M.S چيست ؟

M.S يك بيماري مزمن است كه به علت تخريب اوليه و از بين رفتن غلاف ميلين در نرونهاي سيستم عصبي مركزي ايجاد مي شود . در اين بيماري غشاء ميلين كه جهت انتقال پيامهاي عصبي ضروري مي باشد دچار آسيب شده ، لذاسرعت انتقال پيام ها كاهش پيـدا مي كند . معمولاً شيوع بيماري در سنين 20 تا 40 سالگي و در زنان دو برابر مردان ، در سفيدپوستان بيش از سياه پوستان بوده ، در نواحي سرد آمريكاي شمالي و اروپا شايع تر است . اگر فردي درمنطقه پرخطر از نظر ابتلاء به M.S  به دنيا بيايد و به منطقه كم خطر مهاجرت كند ، پس از 15 سالگي احتمال ابتلاء به M.S مانند منطقه پرخطر اوليه است .

 

علل وعوامل خطر در MS :

علت اصلي M.S ناشناخته است اما آخرين تئوري مطرح شده حاكي از آن است كه پروسه تخريب ميلين در M.S  توسط يك عفونت ويروسي تحريك و آغاز مي شود .

استعداد ژنتيكي و احتمال دخالت ژن هاي متعددي در ايجاد M.S وجود دارد. اما تنها اثر ژن H.L.A  بر روي كروموزوم 6 بعنوان يك عامل خطر، بسيار مورد بحث مي باشد . عوامل ديگري مانند عفونت ها ، صدمات فيزيكي ، استرس ، هيجان، خستگي وحاملگــي ( سه ماه پس از زايمان ) نيز مطرح مي باشد .

 

پاتوفيزيولوژي بيماري M.S :

ميلين ماده اي چرب با سرعت انتقال زياد است كه اطراف آكسون را احاطه نموده و باعث سرعت انتقال پيام هاي عصبي مي شود . در M.S با تخريب اوليه ميلين ، پلاكهايي در امتداد غشاء ميلين تشكيل مي شوند. در مركز اين جراحات سلولهاي اليگودندروسيت مرده وجود دارد كه با التهاب، زخم وتخريب بافت عصبي همراه است. در اين مرحله تلاش توسط سلولهاي اليگودندروسيت در لبه هاي پلاك جهت دوباره سازي ميلين اتفاق مي افتد. شايعترين محل ايجاد پلاك ها ، اعصاب چشم، مغز و نخاع گردني است .

 

سير بيماري در M.S به چهارگونه است :

1- عودكننده فروكش كننده

2- پيشرونده ثانويه

3-  پيشرونده اوليه

4-  عودكننده پيشرونده

 

علائم كلينيكي :

1-   ضعف و احساس مورمور شدن در اندام هاي تحتاني در اثر درگيري مغز ونخاع

2- كاهش بينايي ، به علت التهاب عصب بينايي

3- عدم تعادل ، به دليل درگيري مخچه

4-  مشكلات مثانه و روده به دليل درگيري نخاع

5- عدم كارآيي مثانه، كه مي تواند به صورت ترس از ادرار كردن ، تكرر ادرار ، كاهش احساس دفع ادرار ، بي اختياري وتجمع ادرار وجود داشته باشد .

6- كاهش يا افزايش تون عضله دترسور ، عضله گردن مثانه ويا اسفنكتر خارجي مثانه . مهمترين اشـــكال در مثانـــــــه ، هايپررفلكسي مي باشد كه همراه با انقباض اسفنكتر مثانه ،عضله دترسور هم منقبض مي شود .

7- يبوست و عدم كارآيي روده به دليل ضايعه در نخاع، عدم تحرك ، كم  آبي ، عوارض داروها و كاهش تغذيه مي باشد . عدم كنترل مدفوع بسيار نادراست ، اما ممكن است بوجود آيد .

8- عدم توانايي جنسي بدليل وجود ضايعات در راههاي اتونوميك بالارونده و پايين رونده و ضايعه در فيبرهاي حسي نخاع .

9- خستگي كه به علت انقباض عضلات ايجــــاد مي شود و نيزسبب كاهش انرژي ، عدم كنترل حركت ، مشكل در مراقبتهاي شخصي و مسائل جنسي و كاهش مسئوليت شغلي و تفريحــي مي گردد .

10- افسردگي در اثر ناتواني و يا سير بيماري بوجود مي آيد .

 

تست هاي تشخيصي :

1-   بررسي مايع مغزي نخاعي (C.S.F)

2-  بررسي مسير اعصاب شنوايي و بينايي از جهت كاهش سرعت انتقال پيامهاي عصبي

3- M.R.I  از مغز و نخاع جهت تشخيص پلاكها

 

برنامه ريزي جهت درمان :

1-  درمان حملات حاد بيماري شامل: كورتيكواستروئيد ، بصورت وريدي يا خوراكي مي باشد كه هر دو مورد سركوب كننده سيستم ايمني در مقابل ويروسها است و تا زمان بهبودي مورد استفاده قرار مي گيرد كه بايد كنترل و پيگيري به عمل آيد . نوع خوراكي اين دارو بايد تدريجاً  كم و سپس قطع شود . آزايتوپرين يا سايتوكسان يا ايموران از ديگــــر مهار كننده هاي بيماري M.S  پيشرونده مي باشند .

2- درمان در زمان تشديد علائم بيماري M.S :

 

الف ) داروهاي اينترفرون بتا Lb  مانند Betaseron كه يك داروي ضدويروس براي بيماراني كه مكرراً دچار بهبودي و عود بيماري مي شوند تجويز مي گردد و بصورت زيرجلدي ، يكروز در ميان تزريق مي گردد .

 

ب ) داروهاي اينترفرون بتا La مانند Avonex در حملات عودكننده هفته اي يكبار عضلاني تزريـــق مي گردد.

 

ج ) Rebif تنها اينترفرون بتا La است كه بصورت سرنگ آماده تزريق با دو مقدار 22mg و 44mg موجود مي باشــد كه هفته اي 3 بار زيرجلدي تزريق مي گردد و پيش آگهي بسيار خوبي در كاهش ناتوانيهاي بيمار در آينده دارد .

 

د ) دارویCopaxane جهت حملات عود كننده M.S   مفيد است و عوارض اينترفرونها مانند تب ، لرز ، رنگ پريدگي ، خستگي ، افسردگي و واكنشهاي پوستي را ندارد . عوارض شامل فشار قفسه سينه ، برافروختگي و كوتاه شدن تنفس در كمتر از 15 دقيقه مي باشد كه ندرتاً گزارش شده است.

 

3- درمان علامتي در M.S :

الف ) در هنگام عدم كارايي مثانه ، داروي اكسي بوترين و پروبانتيلين استفاده مي شود .

ب ) جهت درمان يبوست،  پسيليوم هيدروموكيلوئيدو بيزاكوديل

ج ) براي رفع خستگي، آمونتادين فنوباربيتال كلونازپام

و ) جهت گزگز و مورمور شدن كار با مازپين فني توئين امي تريتيلين

 

برنامه ريزي پرستاران در مراقبتهاي باليني بيماران M.S

كنترل علائم كلينيكي مانند :

1-   تشخيص مشكلات بينايي از قبيل دو بيني و تاري ديد

2- گرفتن تاريخچه دقيق بيماري

3- تشخيص توانايي هاي حركتي از قبيل راه رفتن و كاركرد اندامهاي داخلي مانند روده ها ومثانه و بررســي عملكرد كار كليه ها

تشخیص های پرستاری و مداخلات

تشخیص پرستاری:  يبوست  در بيماران M.S :

كم تحركي وتخريب ميلين دو علت عمده يبوست است.

 مداخله : رژيم غذايي پرفيبروپرحجم + مايعات 2000 سي سي روزانه مصرف كنند و در روز يكبار دفع داشته باشند .

 

تشخیص پرستاری:  كمبود يا فقدان توانايي در فعاليتهاي روزمره

مداخله :

 1- ايجاد تعادل بين كار ، استراحت ، ورزش و تفريح

2- انجام فعاليت روزانه بدون خستگي شديد در بيمار

3- استفاده از رژيم غذايي پركالري و پرپروتئين

4- كاهش تحريكات فيزيكي جهت پيشگيري از اسپاسم

 

5- ايجاد كشش در عضلات دچار اسپاسم حداقل 2 بار در روز

6- استفاده از داروهاي ضداسپاسم مانند بكلوفن طبق دستور پزشك

7- حركت دادن مفاصل دوبار در روز توسط خود بيمار يا پرستار مسئول

8- برطبق نوع و درجه تغيير شكل مفاصل در بيماران M.S  استفاده از اسپلينت ، عصا ، واكر ويا صندلي چرخدار الزامي است .

 

تشخیص پرستاری: نداشتن اطلاعات كافي بيمار در مورد M.S  

مداخله :

1- ارجاع و معرفي به مراكز يا انجمنهاي M.S  


2- كم كردن استرس وعوامل استرس زا توسط آموزش به بيمار

 

تشخیص پرستاری: كاهش اعتماد به نفش در بيمار

مداخله:

1- تشخيص زمينه هاي رواني واجتماعي بيمار

 

2- تقويت اعتماد به نفس در بيمار

3- بررسي وحمايت بيمار در صورت افسردگي واسترس از طريق گروه درماني و گرفتن تاريخچه خانوادگي

 

ارزشيابي نهايي :

نهايتاً با بررسي و ارزشيابي نتايچ  مورد انتظار واضح است كه كنترل ومعالجه M.S شايد نياز به زمان بسيار طولاني داشته باشد .

 

 

 

منابع :

1.  Medical .Surgical.Nursing Jorcom Black 2001

2.  MSS. com

تهیه کننده:

رقيه منتصري

كارشناس پرستاري بیمارستان نمازی

 امکان جدید - آگاهی از وبلاگهای به روز شده دوستان

یکی از نیازهای وبلاگ نویسان و خوانندگان وبلاگ آگاهی از به روز شدن وبلاگهای دوستان یا وبلاگهای مورد علاقه اشان است. برخی هر روز وبلاگهای مورد علاقه خود را چک میکنند و برخی دیگر نیز ار سایتهای کمکی استفاده میکنند که هر کدام نواقصی دارند.وبلاگهای دوستان - آگاهی از وبلاگهای به روز شده دوستان
«وبلاگهای دوستان» امکان جدید سرویس وبلاگ بلاگفا برای پاسخ به این نیاز کاربران  است. امکانی که در نوع خود و در بین سایتهای مشابه منحصر به فرد است. کاربران بلاگفا میتوانند به سادگی آدرس وبلاگ دوستان یا وبلاگهای مورد علاقه  خود را در فهرست وبلاگهای دوستان  در بخش مدیریت وبلاگ وارد کنند و فهرست فوق را براساس تاریخ درج مطلب جدید در وبلاگها مشاهده کنند، بنابراین آگاهی از وبلاگهای به روز شده به سادگی و به سرعت امکان پذیر خواهد بود. این بخش بصورت خصوصی بوده و فهرست وبلاگهای درج شده در این بخش در صفحات وبلاگ نمایش داده نخواهد شد و تنها در بخش مدیریت وبلاگ و توسط مدیر یا مدیران وبلاگ قابل مشاهده است. برای استفاده از این امکان جدید در بخش مدیریت وبلاگ در منوی کنار صفحه گزینه «وبلاگهای دوستان» را انتخاب کنید.

اما امکان دیگری که به بلاگفا اضافه شده است افزایش ظرفیت بخش اسکریپتها و کدهای مخصوص کاربر و همچنین بخش درباره وبلاگ است. بخش اسکریپتها و کدهای مخصوص کاربر  امکان درج ساده اسکرپیتها و کدهای سیستمهای آمار بازدیدکنندگان، نظرسنجی و خبرخوانها یا موارد مشابه را بدون تغییر در قابل وبلاگ فراهم میکند و بخش درباره وبلاگ نیز برای توضیح بیشتر درباره وبلاگ یا نویسنده آن می‌باشد که گاهی نیز توسط کاربران به عنوان روزنوشتهای کوتاه استفاده می شود . بسیاری از کاربران سایت پیشنهاد داده بودند که ظرفیت حروف قابل درج در این بخشها افزایش بیابد و در پاسخ به این پیشنهاد ظرفیت این بخشها از دو هزار حرف به بیست هزار حرف (ده برابر) افزایش یافت.پژوهشگران ایرانی در مسابقات بین‌المللی قلبی - عروقی مقام نخست را كسب كردند

ادامه مطلب
براساس یافته‌های یك رادیولوژیست ایرانی و همكارانش در بیمارستان عمومی ماساچوست، نواحی حسی مغز بیماران مبتلا به میگرن با سایر افراد متفاوت است.

ادامه مطلب

عضو كميسيون اصل نود در انتقاد از نافرجامي گزارش هاي تحقيق و تفحص: هيات رييسه به بهانة اخلاق مانع قرائت كامل گزارش ها مي شود


نويسنده: فرزانه آييني

در حالي كه عمر باقيماندة مجلس هفتم به تشكيل هيات تحقيق و تفحص تازه اي قد نمي دهد، صاحب نظران معتقدند تلاش هاي هيچ كدام از هيات هاي مذكور آنچنان كه بايد و شايد به سرانجام نرسيده است. اگرچه مكررا درخواست تشكيل هيات هاي تحقيق و تفحص از ارگان ها و سازمان هاي مختلف و حتي تهية گزارش از موضوعات و بحث هاي داغ روز چون تفحص از چگونگي آزمون دستياران پزشكي، موضوع فروش سوالات كنكور و... در صحن علني به راي گذاشته و هر بار نيز با استقبال اكثريت مجلس روبه رو شده و سرانجام نيز تشكيل هيات هاي تحقيق و تفحص از سازمان ها يا موضوعات مدنظر منتفي شده است اما به اعتقاد صاحب نظران و برخي از نمايندگان اين تكاپوها، تفحص ها و جست وجو ها ثمره اي جز مهر سكوت خوردن يا مهر سانسور بر صفحات گزارشات را نداشته است.
    
    همين امر سبب شده است تا برخي نمايندگان در واكنش به تضعيف اين اهرم نظارتي خود به ريشه يابي بپردازند و در نهايت دخالت هاي هيات رييسة مجلس در جانبداري از سازمان هاي طرف مقابل را به عنوان عامل اصلي از كار افتادن اين اهرم نظارتي شناسايي كنند. طبق مادة 198 آيين نامة داخلي مجلس و در اجراي اصل 76 قانون اساسي هرگاه نماينده اي تحقيق و تفحص در هر يك از امور كشور را لازم بداند درخواست خود را كتبا از طريق هيات رييسة مجلس به كميسيوني كه در تخصص آن است، تقديم مي كند و پس از بررسي نظر خود را مبني بر تصويب يا رد درخواست به مجلس گزارش مي دهد و اين گزارش خارج از نوبت در دستور كار مجلس قرار مي گيرد و بدون بحث راي گيري انجام مي شود و در صورت تصويب مجلس هياتي براي انجام تحقيق و تفحص از امر مذكور تشكيل مي شود.
    
    با توجه به اين مادة قانوني، تصويب تشكيل هيات هاي تحقيق و تفحص كاملابا راي مستقيم نمايندگان انجام مي شود بنابراين هيات رييسه هيچ نقشي در اين مرحله اجرا نخواهد كرد اما پس از پايان تحقيق و تفحص و تهية گزارش، رييس مجلس با توجه به جايگاه اش مي تواند پس از قرائت آن در صحن علني دربارة گزارش اظهارنظر كند. به اعتقاد نمايندگان در همين مرحله است كه گزارش هاي تحقيق و تفحص بدون سرانجام رها مي شود چرا كه رييس مجلس اين هيات ها را وادار به تعديل گزارش ها مي كند.
    
    در همين راستا، علي عسگري عضو كميسيون اصل نود با بيان اين كه «متاسفانه قرائت گزارشات تحقيق و تفحص هاي مجلس روند پيچيده اي پيدا كرده است»، گفت: «بخشي از اين مشكل به مصلحت سنجي هاي هيات رييسه مرتبط مي شود و آن ها بنا به جهاتي كه فقط براي خودشان مشخص است در گزارشات اعمال سليقه مي كنند.» نمايندة مشهد ادامه داد: «هر بخشي از گزارش كه به مزاج هيات رييسه خوش نيايد به آن ايراد وارد مي كنند و از كميتة تحقيق و تفحص مي خواهند آن را تعديل كند، به عنوان مثال تحقيق و تفحص از سازمان ملي جوانان و گزارش هاي كميسيون اصل نود مجلس دربارة گزارش تحقيقات از آزمون هاي پزشكي و دستياران پزشكي و پرستاري و فروش سوالات كنكور مواردي است كه به خاطر اين اعمال سليقه ها هيچ گاه به مرحلة قرائت در صحن علني نرسيد.»
    
    عسگري با تاكيد بر اين كه «هيات رييسه اسم اين ممنوعيت ها را مصلحت سنجي مي گذارد»، افزود: «البته روش ناميمون ديگري هم كه به تبعات اين مصلحت سنجي ها داخل تيتر گزارشات تحقيق و تفحص ها شده، اين است كه هيات رييسه گزارش هاي مهمي چون تحقيق و تفحص از دادگاه داوري لاهه و تحقيق و تفحص از قوة قضاييه را پيش از قرائت در مجلس در اختيار سازمان هاي مذكور قرارداده تا آن ها نيز در جريان باشند.» مخبر فراكسيون حزب الله با بيان اين كه «اين مخالف قانون اساسي و آيين نامة داخلي مجلس است ادامه داد: «بنابراين با اين رويه هاي خاص و ويژة رييس مجلس كه اسمش را هم ميان داري مي گذارد نقش نظارتي و طومار عمل مجلس پيچيده مي شود.» وي افزود: «در مقابل نيز نمايندگان فقط مي توانند به تذكرات آيين نامه اي متوسل شوند و اعتراض خود را از تريبون رسمي مجلس به گوش مردم برسانند.» عسگري گفت: «در حالي كه گزارشات مذكور بايد با قرائت در مجلس خوانده شود، هيات رييسه تحت عنوان اخلاق مداري و برخلاف آيين نامه از قرائت تمام و كمال گزارشات سانسور شده در مجلس نيز جلوگيري مي كند.»
    
    وي با تاكيد بر اين كه «هيات رييسه يك مجلس آرام و بدون مشكل مي خواهد»، ادامه داد: «به همين دليل آن ها به هر جهتي كه مي توانند سعي مي كنند در گزارش هاي هيات هاي تحقيق و تفحص بازنگري كنند و مدام مي گويند فلان مورد را حذف كنيد و در صحن علني قرائت نكنيد.»
    
    عسگري گفت: «به دنبال اين بهانه تراشي هاي هيات رييسه گزارشات تحقيق و تفحص ها مثل گزارش تحقيق و تفحص از قوةقضاييه هيچ گاه فرصت قرائت در صحن را به دست نمي آورند چرا كه فرصت قانوني اين هيات كه در 29 دي ماه سال 83 تشكيل شده پس از تمديد شش ماهه هم اكنون به پايان رسيده و مشخص نيست كه كي اين گزارش به سمع نمايندگان خواهد رسيد.» اين در حالي است كه طبق مادة 199 آيين نامة داخلي مجلس مهلت انجام تحقيق و تفحص به مدت شش ماه است و در صورت لزوم با درخواست هيات تحقيق و تفحص و تصويب هيات رييسة مجلس حداكثر تا شش ماه ديگر قابل تمديد است.وزير كار با وزير بهداشت قطر ديدار كرد/
درخواست قطر براي جذب يک هزار پزشک و پرستار از ايران

سرويس: كار و اشتغال
1386/09/03
11-24-2007
15:00:07
8609-01195: كد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: كار و اشتغال

وزير بهداشت قطر در ديدار با وزير کار و امور اجتماعي ايران از پذيرش يک هزار نيروي پزشکي و پرستار ايراني در قطر خبر داد.

به گزارش ايسنا محمد جهرمي ـ وزير كار و امور اجتماعي ـ در ديدار با وزير بهداشت قطر با بيان اينكه ايران اعزام کننده پزشک و پرستار در سطح بين المللي است، گفت: شهرت ايران در اين زمينه به کشورهاي همجوار محدود نمي شود و درسطح اروپا وآمريکا هم حرف هاي زيادي براي گفتن دارد.

وي با بيان اينكه مردم قطر به خدمات کار در پزشکي ايران کاملا اعتماد دارند افزود: اين اعتماد نشان دهنده توانمندي علمي پزشکان ايراني است و آنها در تمامي کنفرانس‌ها و کنگره‌هاي پزشکي در اروپا و آمريکا درخشيده اند.

جهرمي با اشاره به تامين بخش عمده‌اي از نيازهاي دارويي کشور در داخل اظهار كرد: آمادگي داريم تا داروهاي موردنياز کشور قطر را نيز تامين کنيم.

وي ادامه داد: با توجه به تجربه کشورهاي حوزه خليج فارس درخصوص راه اندازي بيمارستان با کادر پزشکي ايران كشور قطر نيز مي تواند بيمارستاني را احداث کند كه پزشکان و پرستاران ايراني در آن فعاليت کنند.

وزير كار و امور اجتماعي با تاكيد بر توسعه روابط دو کشور در ساير زمينه‌ها اذعان كرد: انتظار ما حمايت دولت قطر از نيروي کار ايراني است، زيرا با توجه به سابقه حضور ايرانيان در اين کشور با تخصص‌هاي مختلف، فعاليت پيمانکاران ايراني مي تواند به نفع کشور و دولت قطر باشد.

به گزارش روابط عمومي وزارت كار واموراجتماعي در اين ديدار شيخه غاليه بنت محمد آل ثاني ـ وزير بهداشت قطر ـ با ابراز خرسندي از توسعه مناسبات دو کشور از تشکيل کميسيون مشترک همکاري بين وزارتخانه هاي بهداشت دو کشور خبر داد و بيان كرد: بر اساس توافق ها با همتاي ايراني مقرر شد تعداد پزشکان و پرستاران ايراني در قطر به هزار نفر افزايش يابد.

وي با اشاره به چشمگير بودن پيشرفت ايران در زمينه توليد دارو گفت: نيروهاي متخصص ايراني با خدمات مطلوب خود، نظر مردم قطر را به ويژه در زمينه خدمات پزشکي تامين کرده اند.

وزير بهداشت قطر ادامه داد: با وزير کار قطر درخصوص استفاده از ساير نيروهاي متخصص ايران مذاکره خواهيم کرد.

وي از پيشنهاد وزير کاروامور اجتماعي در خصوص ايجاد بيمارستان با کادر ايراني بسيار استقبال کرد و افزود: مانعي براي اجرايي شدن اين پيشنهاد وجود ندارد زيرا هم اکنون يک بيمارستان خارج از دوحه در حال ساخت است .